Strona głównaKsiążkiRosalie Gilbert, Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu (2021)

Ostatnio opublikowane

Rosalie Gilbert, Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu (2021)

Lubię książki, które mnie czegoś uczą, mimo że tej wiedzy zapewne w niczym nie wykorzystam, chyba, że w ramach ciekawostek podczas rozmowy ze znajomymi. Ale z drugiej strony, czy ktoś w towarzystwie rzuca ciekawostkami o średniowieczu, w dodatku dotyczących seksu? Najwyżej będę pierwsza!

A już będąc całkiem poważną to Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu jest bardzo ciekawą pozycją, która została przygotowana na solidnych podstawach, jednak podana z dużą dozą dystansu, ironii i poczucia humoru. Właśnie dlatego, że nie ma w niej samych suchych faktów tak przyjemnie się ją czytało, mimo że kobiety w średniowieczu nie miały lekkiego życia. Jak się okazuje nie da się też opowiadać o kobietach, nie wspominając o mężczyznach, także w książce Gilbert dowiemy się także co nieco o życiu seksualnym płci przeciwnej.

A czego możemy dowiedzieć się z tej książki? Autorka zadbała, by pokazać większość zagadnień związanych z życiem seksualnym. Tym samym opowiada o tym, jak wedle ówczesnych przekonań prawidłowo uprawiać seks, z jakiej antykoncepcji korzystały kobiety, jak radziły sobie z chorobami przenoszonymi drogą płciową, jakie afrodyzjaki były wykorzystywane, czy co robić, aby… unikać seksu. To tak naprawdę tylko kilka przykładowych zagadnień, jakie są poruszane w tej książce. Autorka bardzo skrupulatnie podeszła do tematu, prześledziła mnóstwo dostępnych źródeł i w skondensowanej formie ujęła w czternastu rozdziałach. Każdy z nich wzbogacony jest także o dostępne obrazy, ryciny i ilustracje. Rosalie Gilbert ma też specyficzne poczucie humoru, więc jeśli Wam ono będzie odpowiadać będziecie się dobrze bawić podczas lektury.

Jakiś czas temu w Domu Wydawniczym Rebis ukazała się książka o zwierzętach, o której pisałam tutaj, czy o deszczu tutaj. Były to pozycje, z których wiele się dowiedziałam i to kolejna książka, którą mogę dopisać do tej listy. Polecam!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane