Strona głównaKsiążkiTori Telfer - Seryjne zabójczynie (2017)

Ostatnio opublikowane

Tori Telfer – Seryjne zabójczynie (2017)

Utarło się, że mordercami zazwyczaj są mężczyźni, skrzywdzeni przez los, oszukani, z różnego rodzajami zboczeniami, czy problemami psychicznymi. Tori Telfer na przekór tym przekonaniom przyjrzała się kobietom, które przyczyniły się do śmierci wielu osób, i które były całkiem niezłe „w tym fachu”.

Seryjne zabójczynie to zbiór historii 14 kobiet, które w swoim życiu dopuściły się wielu morderstw. Autorka zebrała o nich wiele informacji, podając sporo źródeł i uzupełnień do swojego tekstu, dzięki czemu wszyscy zainteresowani mogą pogłębić swoją wiedzę o bohaterkach tej książki. Kobiety opisane przez Telfer były sprytne, czasami wyrachowane, nieugięte, podstępne, czasami zaślepione swoimi obsesjami, czasem zupełnie bezradne. To przekrój wielu postaci, które łączy jedno, wszystkie z nich uznane zostały za seryjne zabójczynie. Ich ofiarami były zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w niektórych przypadkach były to także dzieci. Co ciekawe opisane historie nie wzbudzają w czytelniku aż takiego szoku i wstrętu. Mam wrażenie, że autorka nieco wygładziła portrety tych kobiet, chociaż niektóre zbrodnie przez nie popełnione napawały obrzydzeniem i wywoływały dreszcze.

Seryjne zabójczynie to obraz kobiet, które żyły w różnych epokach, miały różne pochodzenie, odmienne historie i inne doświadczenia. Wśród opisywanych postaci znalazły się te zajmujące wyższe stanowiska, jak i całkiem zwyczajne. Co pokazuje, że zbrodnie może popełnić każdy, niezależnie od statusu społecznego, czy wykształcenia. Trochę zabrakło mi chronologicznego przedstawienia wybranych sylwetek kobiet, przez co wkradł się mały chaos. Poza tym, jak pokazują wybrane przez autorkę przykłady, głównym sposobem zabójstwa było otrucie, co w pewnym momencie zaczyna zlewać się w całość, dlatego zdecydowanie lepiej jest nie czytać tej książki jednym ciągiem. Z drugiej jednak strony autorka niezwykle ciekawie opowiada o swoich bohaterkach, co sprawia, że chcemy od razu poznać ich historie.

Seryjne zabójczynie to ciekawa propozycja dla wielbicieli morderstw i działania ludzkiej psychiki. Autorka bardzo skrupulatnie opowiada o swoich bohaterkach, pokazuje ich życie, podejmowane decyzje, stara się zrozumieć motywy i próbuje wyjaśnić ich postępowanie.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane