Strona głównaKsiążkiWojciech Kuczok - Czarna (2017)

Ostatnio opublikowane

Wojciech Kuczok – Czarna (2017)

Czarna to kolejna książka, która ukazała się w serii Na F/Aktach Wydawnictwa Od deski do deski. Opowiada o destrukcyjnej sile uczucia, samotności i niespełnionej miłości, która doprowadziła do tragedii.

Seria Na F/aktach wydawnictwa Od deski do deski to dokumentalne powieści współczesnych polskich pisarzy. Powieści te są oparte na prawdziwych wydarzeniach a ich autorzy sfabularyzowali je na podstawie dokumentów, doniesień z sal sądowych, artykułów prasowych czy zeznań.

Czarna to mała wieś, w której życie toczy się swoim rytmem, plotki rozchodzą się bardzo szybko, a dla młodych ludzi nie ma perspektyw. Marysia pracuje w szkole, jest szanowaną i dobrą nauczycielką, mieszka z matką i doskwiera jej samotność. Jeremi to bogaty przedsiębiorca, którego żona nie pociąga, a który szuka ujścia swoich fantazji. Młoda kobieta ma być przygodą, odskocznią od codzienności, chwilą zapomnienia. Jeremi nie przypuszcza, że Marysia zakocha się w nim do szaleństwa i że to uczucie może doprowadzić do tragedii.

Wojciech Kuczok pięknie pisze o niemiłości. To pierwsze słowo, które przychodzi mi na myśl. I chociaż to lektura na jeden wieczór, jeszcze długo nie można o niej zapomnieć. Autor dogłębnie przyjrzał się emocjom, pokazał mroczne strony ludzkiej osobowości, o których czasami nie wiemy, a co najważniejsze zrobił to w pięknym, czasem nawet poetyckim stylu. Marysia to kobieta jakich wiele. Poszukująca miłości, akceptacji, czułości. Gotowa na poświęcenie i miłość za wszelką cenę. Jeremi chciał się zabawić, z czasem przerosły go uczucia Marysi a może też jego. Nie potrafił podjąć decyzji, mamił i zwodził, co ostatecznie skończyło się tragicznie. Niemiłość. Pożądanie, namiętność, rozgoryczenie, samotność, ale nie miłość.

Czarna to także opowieść o hermetycznie zamkniętym życiu na wsi, w której każdy wie wszystko, ludzie wolą żyć cudzym życiem niż własnym, a napiętnowanie i stygmatyzacja czasami zmuszają ludzi do radykalnych działań. To obraz małomiasteczkowego myślenia i postrzegania świata. Presji, jakiej społeczeństwo wywiera na tych, którym się powodzi lub na tych, którym akurat w życiu nie wyszło. To nie jest obrazek sielskiej wsi, w której życie toczy się wraz ze zmieniającymi się porami roku. To miejsce, w którym doszło do tragedii, jednak czy do końca odpowiada za nią tylko jedna osoba? Kuczok nie osądza. Podaje fakty, nakreśla obraz, stara się pokazać motywy działania. Robi to bezkompromisowo i bardzo dosadnie.

Czarną przeczytałam z przyjemnością, chociaż takie stwierdzenie w przypadku fabuły wydaje się być nie na miejscu. Abstrahując od opisanych wydarzeń Wojciech Kuczok ma doskonały warsztat i potrafi uchwycić najbardziej skryte emocje, sportretować swoich bohaterów w niezwykły sposób i stworzyć klimat, który na długo w nas pozostaje. Lektura wstrząsa i szokuje. Pokazuje mroczą stronę każdego z nas i zabiera w świat, w którym niespełnione uczucie potrafi doprowadzić niemalże do obłędu, a z którym czasami nie potrafimy sobie poradzić. Potrzeba bliskości za wszelką cenę przeraża, ale czy może stanowić usprawiedliwienie?

 

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane