Strona głównaKsiążkiWojciech Dutka, Kurier z Teheranu (2020)

Ostatnio opublikowane

Wojciech Dutka, Kurier z Teheranu (2020)

W zeszłym roku czytałam Kuriera z Toledo i to była taka historia, po której chciałam od razu sięgnąć po kolejną część. Niestety musiałam trochę poczekać i tak niedawno premierę miał Kurier z Teheranu, którego przeczytałam z przyjemnością, kolejny raz z ciekawością śledząc losy hrabiego Mokrzyckiego.

Kurier z Teheranu to historia opowiadająca dalsze losy hrabiego Antoniego Mokrzyckiego, który jest wysłannikiem ówczesnej władzy i ma trudne zadania do wykonania. Musi chronić ważne dokumenty agentów polskiego wywiadu w ZSRR , często narażając życie swoje, a także nieświadomie życie i zdrowie swoich bliskich. Przez wydarzenia, w jakich bierze udział trafia do obozu kozielskiego i tylko cudem udaje mu się uniknąć Katynia. Później bierze udział w wielu spotkaniach i próbuje schować się przed ludźmi, którzy go ścigają mi.in.: ciągnie się za nim sprawa z Hiszpanii. Co więcej często wraca do wspomnień o Teo, mimo że po powrocie próbuje naprawić swoje życie małżeńskie. Podczas swojej misji ma kontakt z wieloma osobami w tym z Józefem Czechowiczem, Tadeuszem Dołęgą-Mostowiczem, Józefem Retingerem, generałami Sikorskim i Andersem, ale także z katami z NKWD. Jak również Mokrzycki spotka się ze Stalinem, czy szachem Iranu oraz innymi postaciami z historii, które autor sprawnie wplótł w swoją opowieść. Akcja jest niezwykle dynamiczna i trudno ją streścić w kilku zdaniach, najlepiej jest odkryć ją samemu! A gwarantuję wciąga od pierwszych stron.

Wojciech Dutka pisze z niezwykłą starannością i dbałością o detale zarówno w kwestii wydarzeń historycznych, jak i kwestii fabularnych. Zgrabnie wplata polską historię, opowiadając o niej w zajmujący sposób. Zarówno Kurier z Toledo, jak i Kurier z Teheranu stanowią świetny materiał na serial szpiegowski. Z przyjemnością bym taki oglądnęła. Kurier z Teheranu pozostawił czytelnika z wieloma znakami zapytania, więc kolejny raz z niecierpliwością czekam na kolejną książkę. To wielowątkowa opowieść o okrucieństwie wojny, wpływie decyzji politycznych na życie jednostki, o miłości, oddaniu i poświęceniu. Książki Wojciecha Dutki pokazują, że wcale nie trzeba być fanem historii, aby się w nie wciągnąć!

Jeśli szukacie emocjonującej i wciągającej opowieści, w której akcja pędzi i nie pozwala na chwilę wytchnienie, to świetnie trafiliście! Historia hrabiego Mokrzyckiego to coś dla Was.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane