Strona głównaKsiążkiMaciej Piera, Siła przetrwania. Największe górskie tragedie (2021)

Ostatnio opublikowane

Maciej Piera, Siła przetrwania. Największe górskie tragedie (2021)

Nie będę ukrywać, że zawsze chętnie sięgam po książki związane z górską tematyką. Tym samym z przyjemnością przeczytałam Siłę przetrwania, chcoiaż może to niezbyt trafne określenie zważywszy na tematykę jaką porusza.

Maciej Piera jest autorem vloga Szczytomaniak, w swojej książce zebrał i opisał kilka górskich tragedii, o których wcześniej nie słyszałam. Wybrał historie, o których zbyt wiele się nie mówi. I tak mogliśmy przeczytać poznać odpowiedzi na pytania stawiane w opisie tej książki:

Jak doszło do największej katastrofy lawinowej w Tatrach, w której zginęło kilkunastu uczestników kursu narciarskiego?

Dlaczego w stosunkowo łatwym terenie Parku Narodowego Cairngorms miała miejsce najpoważniejsza tragedia górska w Wielkiej Brytanii, w której zginęli kilkunastoletni uczniowie?

Jak zakończyła się wyprawa na Mount Everest, poprowadzona „okrutną drogą” przez zachodnią grań, którą jako pierwszy, bez wsparcia aparatury tlenowej, postanowił przejść Christo Prodanow?

Co było przyczyną dramatu wyprawy nazistowskich Niemiec na Nanga Parbat w 1934 roku, nazywanej „najdłuższą agonią w historii wspinania”?

Jaki był powód najtragiczniejszej katastrofy śmigłowca ratowniczego w Tatrach?

Przyznam, że o większości z tych wydarzeń nie słyszałam, dlatego czytałam z ciekawością, a niewątpliwie autor potrafi opowiadać. W dodatku książka wzbogacona jest o mapy, dzięki czemu czytelnik może dokładnie prześledzić gdzie miały miejsce te wydarzenia, a poza tym znajdziemy tam wiele pięknych zdjęć. Całość tworzy ciekawą i pasjonującą lekturę. Warto podkreślić jakość wydania, które jest naprawdę na wysokim poziomie.

Góry często pokazały, że są nieokiełznane, że wymagają pokory, przygotowania, odpowiedniego sprzętu, ale też podstawowej znajomości terenu. Autor pokazał to na przykładzie tragedii, jakie miały miejsce w Polsce, Europie i na świecie. Omówił je szczegółowo powołując się na wiele źródeł, starał się z wyczuciem, ale też pewną dozą obiektywizmu przypatrzeć się tym wypadkom. W swoich rozważaniach często rozmawiał z wieloma osobami, które pomogły mu stworzyć zarysy tych wydarzeń. Doceniam ilość pracy włożoną w napisanie tej książki.

Siła przetrwania. Największe górskie tragedie to opowieść o wyprawach górskich, które zakończyły się dla wielu z ich uczestników tragicznie. Historie te pokazują potęgę gór, ale również siłę i upór człowieka w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa. Jeśli lubicie czytać książki o tematyce górskiej to polecam Waszej uwadze Siłę przetrwania.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane