Strona głównaKsiążkiWojciech Dutka, Kurier z Tivoli (2021)

Ostatnio opublikowane

Wojciech Dutka, Kurier z Tivoli (2021)

Kurier z Tivoli to chyba ostatnia z trzech części książek opowiadających o losach Hrabiego Mokrzyckiego i muszę przyznać, że smutno mi z tego powodu, gdyż to świetnie napisane powieści.

Jakiś czas temu pisałam Wam o Kurierze z Teheranu i Kurierze z Toledo a teraz przyszedł czas na ostatnią (chyba) część przygód Hrabiego Mokrzyckiego, który tym razem został kurierem z Tivoli. Hrabia na powołanie generała Andersa wyrusza z kolejną misją, która jest niebezpieczna i wymagająca. Ma za zadanie zatrzymać powstanie organizowane przeciwko Niemcom oraz wziąć udział w walkach z Sowietami. Tym samym trafia wprost w środek powstania warszawskiego, gdzie jest świadkiem okrutnych zbrodni. Po wszystkim jest ścigany przez komunistów z UB i NKWD, musi się ukrywać, a okazuje się, że chęcią największej zemsty żyje jego dawna kochanka. Hrabia musi na każdym kroku uważać. Podczas przemieszczania się po kraju spotyka dawnego znajomego Wilka, który przeżył piekło Majdanka. Pamięta też o swojej żonie, którą chce odnaleźć, jednak nie wie, że kobieta także trafiła do obozu. I tak w dużym skrócie można opowiedzieć tę historię, ale uwierzcie na słowo, że dzieje się w niej znacznie więcej, a siadając do lektury trudno jest się od niej oderwać

Niewątpliwie Wojciech Dutka potrafi pisać. Ma zmysł snucia opowieści, robi to niezwykle szczegółowo i z dbałością o wydarzenia historyczne, które sprawnie wplata w fikcję literacką. To wielowątkowa opowieść o okrucieństwie wojny, wpływie decyzji politycznych na życie jednostki, o miłości, oddaniu i poświęceniu. Dutka porywa czytelnika od pierwszych stron snując swoją szpiegowsko-przygodową historię. W Kurierze z Tivoli historia pokazana jest z perspektywy trzech osób tj. wspomnianego hrabiego Mokrzyckiego, jego przyjaciela Kamila Wilka oraz jego żony hrabianki Moniki. Każde z nich trafia do swojego piekła stworzonego przez innych ludzi. Poza tym Dutka świetne portretuje wydarzenia wojenne, działania państw biorących w nich udział oraz zachowania jednostek na tle grupy biorących udział w walkach. Tak skonstruowana powieść trzyma w napięciu od samego początku.

Polecam waszej uwadze ten cykl i jest mi smutno, że to już koniec przygód Hrabiego Mokrzyckiego. Cóż, pozostaje nam czekać na kolejną książkę autora i zobaczymy jaki temat tym razem podejmie.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane