Lars Mytting – Porąb i spal (2016)

Porąb i spal. Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie to ciekawe spojrzenie na drewno. Historia opowiedziana przez wielkiego entuzjastę tego surowca. I chociaż tytuł sugeruje, iż jest to książka dla mężczyzn równie dobrze mogą po nią sięgnąć kobiety. 

Porąb i spal

To trochę opowieść, w której możemy zaczytać się siedząc przy kominku, jak również ciekawa pozycja popularnonaukowa, która przybliża nam wszystko to co powinniśmy wiedzieć o drewnie. Książka została podzielona na rozdziały tematyczne, z których każdy został szczegółowo omówiony. Jak się okazuje nie wystarczy tylko ściąć drzewa, by później móc uzyskać z niego ciepło podczas spalania. Czy wiedzieliście, że drzewo najlepiej przygotować na zimę już wiosną? Wtedy najlepiej wyschnie i będzie lepiej służyło. A metodą na sprawdzenie czy jest wystarczająco suche jest posmarowanie końca polana płynem do naczyń i dmuchnięcie z drugiej strony. Suche drewno jest na tyle porowate, że przepuszcza powietrze tym samym powinny pojawić się bąbelki. Absurdalne na pierwszy rzut oka, jednak sprawdzona metoda. Takich przykładów i ciekawostek jest cała masa. Najbardziej spodobały mi się rodzaje stosów i odpowiadające im charakterystyki mężczyzn. I tak stos prosty i solidny mężczyzna prosty i solidny, dużo drewna mężczyzna zapobiegliwy i godny zaufania a brak stosu oznacza brak męża. Lars ciekawie opowiada zabierając nas w świat norweskiego drzewa. Oprócz ściśle technicznych rzeczy jak rodzaje pił, siekier, pieców czy sposobów układania drewna w swojej książce zawarł historie ludzi związanych z drzewem. To naprawdę urokliwe opowieści pokazujące oddanie i pasję tych osób. Całość dopełniają piękne fotografie, które nadają specyficznego klimatu. Porąb i spal to hołd dla prostego życia z dala od cywilizacji aczkolwiek sprzęt wykorzystywany do obróbki drzewa nie raz może zadziwić. Niemniej jednak autor pokazuje, że urok tkwi w prostocie, a wierzcie mi nie ma jak zapach świeżo ściętego drzewa.

O drewnie można rozmawiać również w aspekcie artyzmu. To właśnie z niego powstają piękne rzeźby, ale również, co pokazuje autor zwykłe stosy drewna mogą posiadać walory artystyczne. Książka ma swojski klimat, nieco nostalgiczny a przy tym sielankowy.

Porąb i spal. Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie to swego rodzaju kompendium wiedzy odnośnie tego surowca. Książka ta idealnie sprawdzi się jako prezent, zwłaszcza dla osób, którym drewno jest bliskie. Dla entuzjastów podobnych do autora, ale również osób, które na co dzień mają do czynienia z drzewem. Zapewne lepiej książka sprawdzi się dla mieszkańców wsi, którym drewno jest bliższe, jednak myślę, że mieszkańcy miast sporo mogą się dowiedzieć dzięki tej pozycji. Przyznam, że mój tata jest nią zachwycony! Jeżeli zdecydujecie się zrobić komuś prezent możecie skorzystać z oryginalnego pomysłu wydawnictwa Smak Słowa i do książki dołączyć polano. Kreatywnie i nieszablonowo. Porąb i spal to interesująca pozycja, którą idealnie się czyta siedząc przy rozpalonym kominku.

 

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE