Strona głównaKsiążkiDorota Sumińska, Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi...

Ostatnio opublikowane

Dorota Sumińska, Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi (2021)

Seria książek autorstwa Doroty Sumińskiej to zbiór ciekawostek podanych w formie pytanie-odpowiedź. Niektóre z nich są oczywiste, inne intrygujące, ciekawe i takie, które uzmysławiają nam, jak nad wieloma prostymi rzeczami się nie zastanawiamy i nic o nich nie wiemy.

Patrząc na tytuł tej książki, to jak to jest z tymi rybami, piją wodę, czy nie? A dlaczego zwierzęta chodzą na czterech nogach, a my tylko na dwóch? Czy kot ma przeponę? Czy zwierzęta piją alkohol? Dlaczego koty jedzą trawę i potem wymiotują? Dlaczego psy zjadają kocie kupy? Znacie odpowiedzi na te pytania? Ja przyznam szczerzenie nie znałam, ale po lekturze uzupełniłam braki, a przynajmniej dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy i być może, kiedy moje dziecko wejdzie w etap zadawania pytań będę umiała na nie odpowiedzieć 😉 Jak widać ta książka sprawdzi się zarówno dla młodszych czytelników, jak i dorosłych. Zwłaszcza tych, którzy lubią ciekawostki, poznawanie świata i zdobywanie wiedzy, która z pozoru wydaje się oczywista, a zazwyczaj taka nie jest. Poza walorem edukacyjnym książka Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi została wzbogacona o piękne ilustracje autorstwa Joanny Żero.

Co więcej wcześniej ukazały się trzy części z tej serii tj.: Dlaczego oczy kota świecą w nocy?, Dlaczego hipopotam jest gruby? i Dlaczego ziewamy?, które teraz można kupić w jednotomowym wydaniu (tutaj). To seria, która stała się bestsellerem i gości na półkach wielu czytelników. Jeśli jeszcze jej nie znacie to polecam! Sama bawiłam się przednio podczas lektury i zapewne jeszcze nie raz po nią sięgnę, kiedy wejdziemy w etap zwany potocznie „dlaczego…”. Mam nadzieję, że mały człowiek chętnie będzie zagłębiał się w odpowiedzi na stawiane w książce pytania i razem będziemy się świetnie bawić.

Dorota Sumińska potrafi w jasny i przejrzysty sposób wyjaśnić wiele zawiłych kwestii, daje odpowiedzi na pytania niby oczywiste, jednak których nie zadajemy, a tym bardziej nie szukamy na nie odpowiedzi. To świetna seria, która poszerza wiedzę o zwyczajnym życiu, ale też zawiera wiele zagadnień naukowych opowiedzianych w przystępny sposób. Jeśli macie w swojej rodzinie małych ciekawskich czytelników to śmiało możecie im podsunąć Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi, jak również wcześniejsze tomy. Powoli zaczyna się gorący okres poszukiwania prezentów świątecznych, myślę, że te książki również się sprawdzą!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane