Strona głównaKsiążkiKryminałJoanna Opiat-Bojarska - Bestseller (2016)

Ostatnio opublikowane

Joanna Opiat-Bojarska – Bestseller (2016)

Najnowsza książka Joanny Opiat-Bojarskiej ukazała się w Czarnej Serii wydawanej przez wydawnictwo Czarna Owca. To kryminał, który w swej fabule porusza wiele drażliwych tematów.

Pisanie książek to nieraz długa i mozolna praca. Wydanie napisanej książki to osobna bajka. A napisanie i wydanie książki, która stanie się bestsellerem to marzenie niejednego twórcy. O zostaniu uznaną pisarką marzyła również Emilia Sienkiewicz, która postanowiła wziąć udział w talent show zatytułowanym właśnie Besteseller. Udział w tym programie pozwolił jej na wydanie swojej debiutanckiej książki. Pewnego dnia nakrywa złodzieja w swoim domu i ginie z jego rąk. Przynajmniej morderca chce, aby tak to wyglądało. Kiedy Młody i Burza rozpoczynają śledztwo wszystko wydaje się oczywiste, jednak z czasem, gdy na jaw wychodzą kolejne dowody, sprawa komplikuje się a nowe dowodu rzucają cień podejrzeń na kolejne osoby. W dodatku zbliża się dzień premiery książki, w której autorka dokładnie opisała swoją śmierć.

bestseller

Bestseller to książka odważna głównie ze względu na to, że autorka wkracza za kulisy literackiego świata nie pozostawiając suchej nitki na wydawcach, autorach, dziennikarzach a nawet blogerach. Mówi o kondycji rynku wydawniczego pokazując, że czasem w ogóle nie liczy się jakość. Co więcej świetnie portretuje twórców różnego rodzaju talent show i ich uczestników. W takich programach poza talentem sprzedaje się głównie historia, im smutniejsza i łapiąca za serce tym lepiej. Raczej nie muszę mówić, że to nie jest wyłącznie fikcja literacka. Zwróćcie uwagę na pokazywane filmy, które mają przedstawić uczestników oraz to jak toczy się ich historia w programie, a raczej jak zostaje wyreżyserowana. Drugi odważny krok to poruszanie tematu seksualności i gwałtu.

Obawiałam się, że wykorzystanie motywu pisania książki w fabule nie jest dobrym rozwiązaniem. Na szczęście to tylko sprytnie wykorzystany zabieg, który spaja całą historię. Choć muszę przyznać, że zamieszczone fragmenty, których autorką jest główna bohaterka zaciekawiły mnie i chętnie przeczytałabym całą historię. W Bestsellerze akcja jest naprawdę szybka. Burzyński zwany Burzą i Majewski, czyli Młody to duet, któremu daleko do ideału. Jednak można ich polubić właśnie za tę zwyczajność. Pomaga im zdystansowana i chłodna antropolog sądowa Anita Broll. Całą trójkę mogliśmy poznać już w Gdzie jesteś, Leno? i Koneserze.

Bestseller wciąga od samego początku. Akcja jest tak skonstruowana, że trudno odłożyć książkę. To kryminał atrakcyjny nie tylko ze względu na sam wątek kryminalny, ale również ze względu na poruszaną tematykę. To historia pokazująca jak wiele jesteśmy w stanie zrobić dla sławy, a także dająca do myślenia, jak wiele z własnego życia jesteśmy w stanie upublicznić, by przez chwilę błyszczeć.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane