Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaKrzysztof P. Czyżewski, Izabela. Świat w płomieniach (2023)

Ostatnio opublikowane

Krzysztof P. Czyżewski, Izabela. Świat w płomieniach (2023)

Jak ja lubię takie powieści! Niech o tym świadczy fakt, że te ponad 600 stron pochłonęłam w kilka dni.

Chyba najlepszą recenzją dla tej powieści jest zdanie, które napisałam we wstępie. Ponad 600 stron a czyta się jednym tchem. Przeczytałam ją w kilka dni i bawiłam się świetnie podczas lektury. To powieść historyczna z elementami powieści szpiegowskiej, przygodowej i obyczajowej. Miks gatunków bardzo dobrze wyważony, który sprawia, że akcja jest dynamiczna i nie nuży czytelnika. Widać też w tej powieści ogrom pracy włożony przez autora, aby stworzyć w niej odpowiedni klimat XIX wieku i oddać ducha tamtych czasów. Zatem, poznajcie Izabelę! Kobietę ciekawą, nieprzeciętną i mającą poczucie misji.

Izabela Czartoryska, bo o niej mowa, to kobieta niezwykła. Autor wykorzystał jej postać, by opowiedzieć nieco o historii, przybliżyć ją czytelnikowi i zachęcić to pogłębiania własnej wiedzy. Uwikłał Izabelę w zmyślną misję ratowania Torunia i ojczyzny za pomocą tajemniczej fibuli skrytej w specjalnej szkatule. Tym samym Izabela wyrusza wypełnić tę niełatwą misję a towarzyszy jej Ferdynand Skarbek, znany jako Migdał. Ta dwójka wyruszy w swoją przygodę pełną tajemnic, niebezpieczeństw i wyzwań. A wszystko to w otoczeniu znanych postaci historycznych i wydarzeń, które miały miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku. Patrząc na złożoność fabuły, po której sunie się niczym po nitce do kłębka, nie sposób Wam więcej o niej opowiedzieć nie odbierając tym samym przyjemności z odkrywania tej niebanalnej i wciągającej historii. Dajcie się porwać Izabeli Czartoryskiej w jej świat!

Izabela. Świat w płomieniach to opowieść barwna, pełna zwrotów akcji, tajemnic i napięcia, które trzyma nas w swoich szponach do samego końca. To tutaj wydarzenia historyczne przeplatają się z fikcją literacką, a postacie stworzone wyłącznie na potrzeby tej historii napotykają na swojej drodze tych bohaterów, których my znamy z kart historii. To jedna z tych powieści, która pochłania nas od pierwszych stron. Z niecierpliwością śledziłam poczynania Izabeli Czartoryskiej i jej kibicowałam. Poza misternie utkaną fabułą, książką Krzysztofa P. Czyżewskiego ma też świetnie oddany klimat ówczesnej epoki. I musze powiedzieć, że chętnie obejrzałabym film kostiumowy na podstawie tej powieści. Tymczasem Wam polecam tę opowieść i mam nadzieję, że będziecie się tak samo dobrze bawić jak ja podczas lektury!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane