Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaNina Majewska-Brown, Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata. Prawdziwa...

Ostatnio opublikowane

Nina Majewska-Brown, Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata. Prawdziwa historia (2022)

Nina Majewska-Brown po niemalże osiemdziesięciu latach opowiada o prawie zapomnianej historii wielkiej miłości i poświęceniu. To jedna z tych opowieści, które na długo zapadają człowiekowi w pamięć i wywołują tym bardziej silne emocje, gdyż wydarzyła się naprawdę.

Z reguły chętnie sięgam po pozycje z gatunku tzw. literatury obozowej, chociaż wiem, że zawsze są to historie, które wywołują we mnie mnóstwo emocji i o których długo nie potrafię zapomnieć. Niewątpliwie tak też będzie z najnowszą książką Niny Majewskiej-Brown Ocalona z Auschwitz. Opowieść ta poruszyła mnie tym bardziej, gdyż autorka opisała historię, która wydarzyła się naprawdę.

Jan Nowaczek dostał szansę od losu. Przebrany w niemiecki mundur, z pistoletem w kieszeni i właśnie co naprawionym rowerem ucieka z obozu w Auschwitz. Jest 1 września 1941 roku. Franciszka i Wawrzyniec Kulig wiodą spokojne życie próbując wiązać koniec z końcem. Pech chciał, że ich dom znajduje się w pobliżu obozu. Czynnie pomagają znajdującym się tam ludziom, chociaż wiedzą, na jakie niebezpieczeństwo się narażają. Uciekający Nowaczek trafia właśnie do nich. Z lekkimi oporami, ale ostatecznie mu pomagają, dlatego są rozczarowani i zdziwieni, gdy kilka miesięcy później ten sam człowiek, który zarzekał się, iż prędzej się zabije niż ich wyda, wraca w towarzystwie esesmanów i kolejno wydaje wszystkie osoby, które mu pomogły. Franciszka jest wówczas w dziewiątym miesiącu ciąży, nie przeszkadza to jednak mężczyznom, by ją okrutnie bić i torturować. Kobieta trafia do obozu wraz z siostrą oraz paroma innymi osobami. Wówczas Wawrzyniec postanawia sam zgłosić się do obozu, by tym samym uratować swoją ciężarną żonę.

Nina Majewska-Brown bardzo dokładnie i skrupulatnie odtworzyła życie sióstr, Franciszki i Stefanii. W książce znajdziemy obszerny aneks do całej historii, w którym zostały omówione najważniejsze wydarzenia histeryczne, opisane życiorysy wspominanych postaci, czy relacje wielu innych osób, które były świadkami tych wydarzeń. To bardzo precyzyjna, smutna i ważna powieść.

Ocalona z Auschwitz to trudny obraz miłości, która jest w stanie poświęcić wszystko, nawet swoje życie, by uchronić ukochaną osobę. To kolejna powieść pokazująca ogrom ludzkich tragedii, bezsens wojny oraz barbarzyństwo ludzi w stosunku do innych. To także niejako hołd oddany nie tylko bohaterkom samej książki, ale wszystkim tym, którzy zginęli, a o których już zapomniano. Autorka grzebiąc w zakamarkach historii sprawia, że jest ona nadal aktualna i pokazuje, że nie możemy zapomnieć o tym, co się wydarzyło. Książkę można kupić tutaj.

Wpis powstał w ramach współpracy reklamowej z Wydawnictwem Świat Książki.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane