Strona główna Książki Kryminał Greta Drawska, Rytuał (2020)

Ostatnio opublikowane

Karolina Morawiecka, Zagadka drugiej śmierci czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem)

Chociaż to już czwarty tom z Karoliną Morawiecką, jako panią detektyw, to tak naprawdę moje pierwsze spotkanie z książką Karoliny Morawieckiej, autorką.

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.

Regina Brett, Trudna miłość. Mama i ja (2020)

Bardzo lubię książki Reginy Brett, za spokój, lekkość, szczerość i taką ujmującą prostotę. Wiele z tych książek wynoszę i wiele mnie uczą....

Katarzyna Janus, Błękitny dom nad jeziorem (2020)

Błękitny dom nad jeziorem to powieść jakie lubię najbardziej. Nieco sentymentalna, melancholijna i tak po prostu zwyczajna i ciepła.

20 książek na jesienne wieczory, czyli co czytać tej jesieni

Starałam się wybrać książki, które zrobiły na mnie wrażenie, ale też skupiałam się na różnych gatunkach, aby każdy znalazł coś dla siebie....

Greta Drawska, Rytuał (2020)

Rytuał to debiut literacki Grety Drawskiej, to historia mówiąca o tym, że czasem dla pieniędzy jesteśmy skłonni podpisać przysłowiowy pakt z diabłem i potrafimy dążyć po trupach do celu.

W tym znaczeniu po trupach dosłownie. Dwójka młodych ludzi udaje się na randkę, jednak to, co zobaczą na długo pozostanie w ich pamięci. Widzą przybitą do drzewa głowę wokół, której już krążą muchy. Włócznia znajduje się w jednym z oczodołów, a poniżej wyryty został pewien symbol. Wszystko wskazuje na to, że ktoś padł ofiarą jakiegoś rytuału. Wanda Just, prokurator, która wróciła do Drawska Pomorskiego ma zająć się tą sprawą. Kobieta zaczyna żałować swojego powrotu, sprawy się piętrzą a w dodatku ma wrażenie, że były mąż jej nie odpuści. Śledztwo nabiera tempa, oprawca świetnie się maskuje, jednak z czasem wychodzą na jaw nowe okoliczności. Czy powodem zbrodni były pogańskie wierzenia? Chęć wzbogacenia, a może odnalezienie ukrytego skarbu? O tym musicie przekonać się sami, a jestem pewna, że rozwiązanie Was zaskoczy.

Rytuał, jak na debiut, wypada dobrze. To nie jest krwawy kryminał, w którym trup ściele się gęsto. To raczej opowieść dla osób, które lubią powieści z wątkiem kryminalnym oraz z dużą dawką historii w tle. Autorka zabiera nas do Drawska i przemyca w swojej opowieści jego historię nieco ją ubarwiając. Wanda Just to kobieta po przejściach i z przeszłością, o której nie chce nikomu opowiadać i robi to niechętnie. I chociaż to typ bohaterki, który w literaturze często się pojawia, to zyskała moją sympatię. W dodatku specyficzny klimat powieści nadają wątki historyczne oraz sprawne wplatanie w fabułę wierzeń słowiańskich. Mimo wszystko nie sugerujcie się opisem, bo po nim możecie spodziewać się mrocznego i ostrego kryminału, a to raczej wersja soft, ale sprawnie i lekko napisana, więc na zakończenie lata pasuje idealnie.

Rytuał to opowieść o hermetycznie zamkniętej społeczności, która ma swoje tajemnice, ale z drugiej strony nic się przed nią nie ukryje. To historia, która pokazuje, jak wiele człowiek jest w stanie poświęcić dla wzbogacenia się, o tym, że starsze pokolenia bywają przywiązane do ziemi, jako swojego majątku i o tym, że czasami z pozoru udane małżeństwo wcale takie nie są. To również opowieść o tym, jacy bywamy uprzedzeni zwłaszcza do wszystkiego, co nie jest chrześcijańskie i nie związane z naszą tradycją, niechęci do odmienności i braku przestrzeni dla osób, które wierzą w coś innego. Jeśli lubicie takie wątki w książkach to Rytuał jest dla Was!

Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane

Książki na jesienne wieczory, co wybrać?

Jesień powoli rozgościła się na świecie. Jest piękna i kolorowa, ale bywa też deszczowa i zimna. Z każdym dniem zbliżamy się także do zimy....

22 najlepsze książki przeczytane w 2019 roku

Jako, że jestem u siebie nie muszę wybierać 10, czy 5 najlepszych książek ubiegłego roku. Wyszło 22. Są to książki, które utkwiły...

Najpiękniejsze cytaty o miłości

Dzisiaj walentynki. Jedni to święto obchodzą inni nie. Dla zakochanych to wyjątkowy dzień, zaś przeciwnicy wytykają, że kochać powinno się każdego dnia i to...

Prezenty dla miłośników gór

Przy okazji górskiego tygodnia mam dla Was 5 propozycji na idealne prezenty dla osób lubiących góry. I nie są to książki 😉

Wojciech Dutka, Bractwo mandylionu (wydawnictwo uzupełnione 2020)

Bractwo mandylionu to uzupełnione wydanie książki Wojciecha Dutki. To opowieść na kilka wieczorów, ale wciąga jak najlepsza książka przygodowa.