Jacek Ostrowski – Ostatnia wizyta (2017)

Ostatnia wizyta Jacka Ostrowskiego została wydana w Serii na F/aktach wydawnictwa Od deski do deski. To mroczna i brutalna historia o człowieku pozbawionym skrupułów, o okropnej zbrodni i czasach PRL-u.

Seria Na F/aktach wydawnictwa Od deski do deski to dokumentalne powieści współczesnych polskich pisarzy. Powieści te są oparte na prawdziwych wydarzeniach a ich autorzy sfabularyzowali je na podstawie dokumentów, doniesień z sal sądowych, artykułów prasowych czy zeznań. Jacek Ostrowski w Ostatniej wizycie odtworzył wydarzenia, które miały miejsce w w latach ’70. Porwanie lekarki Stanisławy Krzemińskiej było głośną sprawą, a jej morderca był nieuchwytny. Autor z wnikliwością portretuje brutalność Zbigniewa Pielacha. To właśnie on, sowiecki agent, zabójca działający na zlecenie KGB stoi za porwaniem lekarki, byłej żołnierki Armii Krajowej.

Ostatnia wizyta to pozycja wstrząsająca. Dosłownie. Autor nie szczędzi czytelnikowi brutalnych opisów pokazujących bezwzględność kata. Pielach ze względu na kumulujące się długi znalazł się pod ścianą. Jednak to nie była główna przesłanka jego poczynań. Od lat działał na zlecenie i zabijał. Nie krył się z własną bezwzględnością. Wręcz przeciwnie. Stanowiła ona dla niego poczucie dumy i karmiła własne ego. To postać pozbawiona jakichkolwiek skrupułów i wyzuta z emocji. Manipulant, hipokryta, potwór. Zastraszona żona boi się o swoje życie i życie ojca. Równocześnie nie ma też odwagi odejść od męża, gdyż wie, że jest on zdolny do wszystkiego. Poza próbą odtworzenia tragicznych wydarzeń autor pokazuje portret psychologiczny kobiety tkwiącej w toksycznym związku, dla której przysięga małżeńska złożona przed Bogiem jest ważniejsza niż własne życie. Ostatnia wizyta to także obraz czasów PRL-u. Smutne świadectwo trudnych czasów, które odcisnęło piętno na wielu osobach. Jak czytamy w informacjach o książce:

Autor znał ofiarę osobiście, co było głównym bodźcem, żeby zająć się tą sprawą. Poszedł tropem zbrodni, zapoznał się wnikliwie z materiałami ze śledztwa, aktami sądowymi, spotkał się z prokuratorem prowadzącym dochodzenie. Autor niczym archeolog  z pozornie  oderwanych od siebie zdarzeń spróbował  odtworzyć przebieg wydarzeń.

Autor precyzyjnie portretuje oprawcę. Analizuje jego pobudki, przeszłość oraz możliwe rozwiązania. Hanka mimo że jest postacią drugoplanową odgrywa ważną rolę w tym spektaklu śmierci. A postać Stanisławy Krzemińskiej może być symbolem wielu anonimowych ofiar tamtych czasów. Wstrząsająca, brutalna, bezwzględna. Taka jest Ostatnia wizyta Jacka Ostrowskiego. To swoiste studium zła w jego najgorszej postaci.

 

Marta Mrowiec

Gdyby nie książki zapewne więcej pisałaby o muzyce, gdyby nie muzyka więcej pisałaby o książkach. Dwa światy, które wypełniają moje życie. Świat dźwięków, o których szerzej wypowiadam się na jednej ze stron muzycznych oraz świat kreowany za pomocą słowa, o którym wypowiadam się tutaj.

Ostatnio opublikoWANE