Strona głównaKsiążki7 książek idealnych na lato

Ostatnio opublikowane

7 książek idealnych na lato

lato to czas kiedy z chęcią sięgam po lżejsze lektury, które maja mnie zrelaksować i pozwolić odpocząć. Mam dla Was 7 książek, które świetnie się sprawdzą na długie, ciepłe, letnie wieczory.

Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles, Kobiety nieidealne

Kobiety nieidealne to cykl, w którym każda z nas znajdzie odrobinę siebie. To jedna z tych serii, w której zwyczajność i prostota jest głównym atutem a opowiedziane historie stają się bliskie czytelnikowi. Autorki w zabawny sposób opowiadają o perypetiach czwórki kobiet, które każdego dnia muszą podejmować decyzje, stawiać czoła problemom, radzić sobie z konsekwencjami wcześniejszych decyzji. A najważniejsze w tym wszystkim jest to, że w każdej sytuacji mogą na siebie liczyć, mimo tego, że się kłócą i czasem mają odmienne zdanie. Kobiety nieidealne to opisowość o sile kobiecej przyjaźni, miłości, szczęściu. O życiu, które doskonale znamy. I pewnie nie napiszę nic ponadto, że to seria naprawdę warta uwagi. Zresztą o tym pisałam już w przypadku wcześniejszych części. Jeśli lubicie zabawne, ciepłe i życiowe historie to jest to książka dla Was.

Tomasz Kieres, Zawsze będę przy Tobie

Tomasz Kieres pięknie pisze o uczuciach. Momentami mnie wzruszył, czasem rozbawił a to oznacza, że udało mu się zachować zdrowy balans w swojej historii. To jedna z tych historii, przy których się odpoczywa, ale z drugiej strony mocno kibicuje bohaterom. Jest miłość, małe i większe dramaty, rodzinne traumy, czyli życie i wszystkie jego odcienie. Jeśli sięgacie po książki z tego gatunku to jestem pewna, że historia Kieresa Wam się spodoba.

Karolina Głogowska, Katarzyna Troszczyńska, Inna kobieta

Inna kobieta to opowieść o miłości, a raczej o potrzebie bycia kochana i nieustannej chęci poczucia stabilności i bezpieczeństwa. Ada, wierzyła, że w końcu poznała odpowiedniego człowieka i zagłuszała w sobie wyrzuty sumienia związane z rozbiciem rodziny. Z kolei Joanna cały czas analizuje swoje małżeństwo i stara się znaleźć przyczynę zachowania swojego męża. I na końcu jest on. Facet, który tak de facto zrujnował życie dwóm kobietom. Ta historia świetnie pokazuje, że nie sztuka jest podjąć decyzję, a sztuką jest żyć z jej konsekwencjami. Poza głównym wątkiem w Innej kobiecie znalazło się miejsce na wiele ważnych i istotnych tematów, z którymi stykamy się każdego dnia. Jest mowa o feminizmie, patriotyzmie, portalach społecznościowych, wpływie mediów na kształtowanie (a czasem ogłupianie) społeczeństwa i wiele innych. Autorki pokazały także jak duże znaczenie w dorosłym życiu ma relacja z rodzicami w dzieciństwie i wzorce jakie wynosimy z domu.

Anna H. Niemczynow – Zostań ile chcesz

O miłości, poszukiwaniu swojego miejsca, o samotności, przyjaźni, macierzyństwie. Zwyczajność, która przebija się z tej historii nie jest jej minusem, wręcz przeciwnie stanowi jej siłę. To życie jakie znam ja, jakie znasz Ty. Czasem kolorowe, czasem zwyczajne i szare. Dokładnie takie jakie sobie wymarzysz lub zupełnie niechciane i trudne. Zostań ile chcesz to poruszająca i piękna opowieść o tym, że czasami warto pozwolić sobie na to, by ktoś nas kochał mimo wszystko. O tym, że po każdej burzy wychodzi słońce. I wreszcie o tym, że po okresie smutku i zwątpienia przychodzą piękne dni, w których uśmiechamy się mimowolnie sami do siebie. Zostań ile chcesz to także opowieść o tym, że szczęściu czasem trzeba pomagać i nie trzeba się zamykać na nowe możliwości poznawania ludzi zwłaszcza w dobie Internetu.

Joanna Szarańska – Do zakochania jeden rok

Do zakochania jeden rok to przewrotna i zabawna opowieść o tym, że każdy chce kochać i być kochanym, czasami za wszelką cenę. To także opowieść o naiwności, bezwzględności w wykorzystywaniu starszych, samotnych osób, ale też o tym, że kłamstwo ma krótkie nogi a wiek często jest wyłącznie liczbą i nie należy się nim przejmować. Lubię poczucie humoru jakim wykazuje się autorka w swoich książkach także kolejne spotkanie z Zojką przyniosło sporo śmiechu. Joanna Szarańska bardzo obrazowo opowiada o Wadowicach i okolicach stąd aż ma się ochotę na małą wycieczkę.

Ruth Hogan – Strażnik rzeczy zgubionych

Strażnik rzeczy zagubionych to piękna opowieść o przemijaniu, stracie, próbie znalezienia sensu w życiu. Autorka niezwykle subtelnie opowiada o losach bohaterów. W tym debiucie przeplata się ze sobą teraźniejszość wraz z przeszłością, jednak wszystko jest bardzo płynne i spaja się w jedną całość. To jedna, z tych książek, które mają swój niepowtarzalny klimat. Mimo że czasem czujemy się przytłoczeniu smutkiem bohaterów, to z drugiej strony ich poczynania potrafią przywrócić wiarę w bezinteresowność ludzi. Strażnik rzeczy zagubionych to piękna i poruszająca opowieść o miłości, przyjaźni a także o tym, że czasami błahe rzeczy i wydarzenia mogą odmienić czyjś los. To także nieco magiczna historia pełna niewymuszonych zbiegów okoliczności i sytuacji, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, niemniej te elementy zupełnie nie przeszkadzają w zagłębianiu się w tej historii, nawet takiej osobie, jak ja która dosyć sceptycznie podchodzi do takich zabiegów literackich.

Magdalena Witkiewicz, Aleksander Rogoziński – Biuro M.

O czym jest Biuro M.? Przede wszystkim o tym, że każdy z nas pragnie kochać i być kochanym, mimo tego, że czasami mówimy coś zupełnie innego. O tym, że ludzie stworzeni są do życia z kimś, a nie w pojedynkę. O tym, że przypadek, zrządzenie losu, Bóg, tajemna siła, czy kto w co wierzy z czasem na naszej drodze stawia właściwa osobę. Jest także o tym, że literatury nie trzeba traktować zbyt serio, że można się nią bawić a tym samym bawić czytelników. To książka, którą przeczytacie w jeden wieczór, ale będziecie mieli ochotę do niej wrócić, cytując Panią Wiesię tak dla zdrowotności i dobrego humoru.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane