Agnieszka Walczak-Chojecka nie boi się poruszać trudnego tematu w swojej najnowszej książce. Robi to jednak z wyczuciem i wrażliwością.
Bohaterem książki jest młody chłopak, który nie radzi sobie z własną seksualnością i tożsamością. Z jednej strony czuje się uwięziony w ciele mężczyzny, a z drugiej usilnie postanawia tym mężczyzną być, by przypodobać się ojcu i kolegom. Wiele z jego wyborów okazuje się dramatyczne w skutkach a on sam jest niezwykle zagubiony i samotny. Naprawdę jaki jesteś to ważna i potrzebna historia, która pokazuje uniwersalne problemy.
Naprawdę jaki jesteś to książka o poszukiwaniu i próbie zdefiniowania swojej tożsamości, o braku zrozumienia, odrzuceniu i trudnych wyborach. Myślałam, że będzie to bardziej kontrowersyjna historia, jednak Walczak-Chojecka bardzo łagodnie podeszła do tematu pokazując najważniejsze bolączki i problemy takich osób. I chociaż realia jej powieści osadzone są w latach 30. XIX wieku równie dobrze mogłyby odzwierciedlać współczesność, chociaż czasem mam wrażenie, że teraz jest jeszcze gorzej. Panuje jeszcze większa niechęć, homofobia i publiczny ostracyzm osób z innym wyznaniem, orientacją, czy różnymi zaburzeniami. Wiele osób lubi wytykać palcami, wyśmiewać i obrażać. Często zapominając o tym, że każdy człowiek ma uczucia, które bardzo łatwo zranić.
Naprawdę jaki jesteś to przejmująca opowieść o młodym chłopaku, który próbuje ułożyć sobie życie podporządkowując się społecznym normom, jednak ta próba dostosowania się i wpasowania w pewne ramy robi z niego nieszczęśliwego, zagubionego człowieka. Wszelkie działania jakie podejmuje robi wbrew sobie i swojej naturze, co tylko potęguje jego smutek. Herman należy do Ruchu Narodowo-Radykalnego Falanga, który za cel obrał sobie oczyszczanie świata, szczególnie z Żydów i ludzi w pewien sposób odmiennych. Nie chce tego, ale boi się sprzeciwić ojcu, który na siłę chce z niego zrobić prawdziwego mężczyznę. Zgadzając się z wolą ojca krzywdzi siebie.
Poza poruszanymi ważnymi problemami, w Naprawdę jaki jesteś świetnie zobrazowany jest klimat ówczesnych lat. Nawiązania do teatru i muzyki sprawia, że to piękna podróż w czasie. Mądra opowieść pokazująca, że mimo upływu lat pewne problemy pozostają niezmienne.