Strona głównaKsiążkiAlfredo Relaño - Barca vs. Real. Wrogowie, którzy nie mogą bez siebie...

Ostatnio opublikowane

Alfredo Relaño – Barca vs. Real. Wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć

Odwieczną rywalizację, która toczy się między FC Barceloną oraz Realem Madryt co roku śledzi miliony kibiców. Nie od dzisiaj wiadomo, że można być fanem Realu albo Barcelony. Alfredo Relaño w swojej książce stara się udowodnić, że ta naprawdę to co na pierwszy rzut oka dzieli te zespoły staje się dla nich siłą napędową.

21 listopada po raz kolejny zmierzą się ze sobą dwa najlepsze kluby hiszpańskie. El Clásico inaczej nazywane Gran Derbi (nomenklatura nie ma tutaj dużego znaczenia), czyli kolejne starcie gigantów, które zapewne przyciągnie tłumy przed telewizory. To nie tylko rywalizacja, która ma miejsce na boisku. To walka obejmująca swoim zasięgiem wiele aspektów, wychodząca daleko poza boisko.  Kto tym razem okażę się lepszy? Właśnie na tej wielkiej rywalizacji skupia się autor. Barca vs. Real. Wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć pokazuje niemalże od podszewki starcia gigantów. Relaño stara się przekonać czytelników, że de facto niczym się od siebie nie różnią, a w wielu kwestiach są do siebie bardzo podobne.

Na wstępie warto wspomnieć, że obecnie Relaño pełni funkcję dyrektora w madryckim dzienniku piłkarskim As, a wcześniej pracował w Marce, czy El Pais. Nie jest tajemnicą, że wszystkie te media od zawsze trzymały stronę Realu. Ponadto sam napisał:

Powiedzmy sobie uczciwie: urodziłem się w kołysce madridistów. Mój ojciec był socio Realu przed wojną, mój starszy brat jest socio Realu od ponad 50 lat, ja sam zostałem zarejestrowany jako socio na sezon 1962/63

Już na początku dowiadujemy się z kim bardziej sympatyzuje autor. Z drugiej jednak strony  Relaño ma też swoje korzenie w Barcelonie. Jego matka wychowała się w Barcelonie, stamtąd też pochodzą jego dwie ciotki. W jego książce wyczuwa się szacunek do obu z tych drużyn aczkolwiek można mieć wrażenie, że w całej tej analizie rywalizacji i próbie zachowania obiektywizmu szala przeważa się na stronę drużyny ze stolicy. Przytaczane fakty zostały poparte fragmentami artykułów z gazet, wypowiedziami osób, które bezpośrednio brały udział w wydarzeniach czy fragmentami innych książek, które również omawiały tę tematykę. Widać, że autor poświęcił sporo czasu i  włożył dużo pracy w przygotowanie tej publikacji. Zabiera nas w fantastyczną podróż od momentu powstania klubów, przez wszystkie rozgrywki aż do teraz. Dzięki czemu mamy okazję przyjrzeć się z bliska toczącej się walce a także zweryfikować niektóre fakty. Prowadząc tę analizę wykazał się dociekliwością i starannością, gdyż nie bazuje on na plotkach a wszystkie przytoczone fakty zostały sprawdzone. Alfredo Relaño przytacza niemal wszystkie sytuacje, które od lat podsycały rywalizację pomiędzy drużynami. Podaje znacznie więcej faktów, niż poprzednie książki, poruszające tę tematykę. Dlatego też jego książka jest sporych rozmiarów. Warto poświęcić kilkanaście godzin, by zapoznać się z historią zawartą na jej kartkach. Historią, która nadal trwa, która dzieje się na naszych oczach.

W książce znalazło się sporo fotografii. Część z nich jest czarno-biała, część kolorowa. Wydawnictwo SQN stanęło na wysokości zadania i zadbało, by była ona pięknie wydana. Bardzo podoba mi się pomysł zamieszczenia komentarzy konkursowych dotyczących obu klubów. Są one miejscami złośliwe, czasem ironiczne a przy tym zabawne.

Kibice Realu nie dostają dokładki od babci.

Kibicom Barcelony nawet Windows nie mówi: „Zapraszamy”

Jak łatwo się domyślić fani Realu pisali o Barcelonie i odwrotnie. Pomysłowość kibiców nie zna granic. Niewątpliwie pozycja Barca vs. Real. Wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć to pozycja obowiązkowa dla fanów obu drużyn. Wnikliwa, solidnie opracowana, a przy tym niosąca wiele emocji. Sentymentalna podróż, która dalej trwa. Kto w tym sezonie okaże się lepszy?

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane