Strona głównaKsiążkiKryminałAndrea Camilleri, Morze błota (2024)

Ostatnio opublikowane

Andrea Camilleri, Morze błota (2024)

Jestem wierną fanką poczynań komisarza Montalbana! Dzisiaj premierę ma kolejny tom serii, czyli Morze błota, ale także wznowienie Głosu skrzypiec.

Morze błota to już 22 tom serii z komisarzem Montalbano. Co prawda nie czytałam jej od samego początku, a zaczęłam gdzieś w środku, ale to jedna z serii, które bardzo lubię. Dzisiaj ma premierę zarówno Morze błota, jak i wznowienie 4 tomu, czyli Głosu skrzypiec.

Wczesnym rankiem potężny grzmot burzy wyrywa Salva Montalbana z koszmarnego snu. Powoli zasypia znowu, ale nie na długo – odbiera telefon od Fazia z komisariatu o zgłoszeniu ofiary morderstwa.

Trafiony kulą w plecy Giugiu Nicotra zostaje znaleziony w samej bieliźnie w tunelu budowanego wodociągu. Plac budowy, podobnie jak cały region Vigaty, po ostatnich gwałtownych ulewach i powodziach zalewających domy i pola, zamienił się w morze błota.

Czy motywem zbrodni mogła być zdrada małżeńska, czy też podłoże było zupełnie inne? Wiele poszlak kieruje uwagę komisarza Montalbana na branżę budownictwa i urzędy zamówień publicznych – świat mglisty, oślizgły, jakby błoto przeniknęło do jego krwiobiegu i stało się nieodłączną częścią. Bagno korupcji, łapówek, lipnych odszkodowań, oszustw podatkowych, prania pieniędzy.

Montalbano nie może pozbyć się uporczywej myśli, że Nicotra, schroniwszy się w tunelu, próbował tym coś przekazać…

Morze błota to kolejny niespieszny kryminał, ale tylko z pozoru! Wszak mamy tutaj porachunki mafijne, pranie brudnych pieniędzy, przekręty budowlane, korupcję, ale też zdradę małżeńską, nielegalne interesy, czy handel narkotykami. To chyba całkiem sporo, jak na tropy związane z jednym morderstwem. Czasami mam wrażenie, że u autora ważniejsze od samego trupa jest wszystko to, co dzieje się w trakcie śledztwa, czy nawet gdzieś w jego tle. Dla mnie to wielki plus, ponieważ Camilleri potrafi skutecznie prowadzić fabułę i tak ją misternie tworzy, że do końca nie wiadomo, co tak naprawdę się wydarzyło. Morze błota to opowieść o tym, że światem rządzą pieniądze, a chęć zemsty czasami jest silniejsza niż wszystko inne. Kolejny raz komisarz Montalbano na wszystko ma czas, a jego barwne życie niejednokrotnie wywoła uśmiech na Waszej twarzy. Niezmiennie polecam spotkanie z tym facetem!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane