Strona głównaKsiążkiClara Sanchez - Widok z nieba (2015)

Ostatnio opublikowane

Clara Sanchez – Widok z nieba (2015)

Widok z nieba Clary Sanchez został nagrodzony najważniejszą nagrodą hiszpańską za powieść PREMIO PLANETA 2013. Widząc taką informację na okładce miałam wielki apetyt na tę pozycję. Niestety mam z tą książką mały problem. Oczekiwałam więcej.

PREMIO PLANETA jest to coroczna, hiszpańska nagroda literacka, przyznawana za powieść hiszpańskojęzyczną przez wydawnictwo Planeta. Została ufundowana w 1952 roku przez José Manuela Larę, zwana jest też niekiedy nagrodą Lary. Jej laureat otrzymuje ok. 600 tys. euro, co jest drugą najwyższą, po Nagrodzie Nobla, sumą nagrody literackiej. Od 1974 roku przyznawana jest także nagroda pieniężna za drugie miejsce, wynosząca ok. 150 tys. euro. Premio Planeta jest drugą co do znaczenia, po Nagrodzie Cervantesa, nagrodą literacką hiszpańskojęzycznego kręgu kulturowego. Decyzja jury, składającego się z siedmiu osób, jest ogłaszana w październiku.

Tyle o nagrodzie możemy przeczytać w Wikipedii. Widać dużą rangę tej nagrody stąd moje oczekiwania były duże. Niestety lektura mnie męczyła a zakończenie mnie rozczarowało, ale też lekko zaskoczyło i to stanowi mały plus.

Główną bohaterką powieści jest Patricia – modelka. Podczas podróży samolotem z New Delhi do Madrytu poznaje Vivianę, tajemniczą i uduchowioną zielarkę, zajmującą się wytwarzaniem amuletów. Podczas, gdy samolot wpada w turbulencje i obie kobiety myślą, że zginą wyjawia ona Patricii, że ktoś pragnie jej śmierci. W pierwszym momencie modelka lekceważy przestrogę do czasu jednak aż odkrywa, że dziwne i niebezpieczne wydarzenia w jej życiu są na tyle niepokojące, by mogły świadczyć o działaniu sił, które nie są przypadkowe. Dochodzi do wniosku, iż faktycznie ktoś czai się na jej życie. Tym samym postanawia odszukać Vivianę i prosić ją o pomoc. Co ciekawe każda osoba z otoczenia Patricii ma motyw, by chcieć pozbyć się modelki. Patricia boi się o swoje życie w efekcie tego decyduje się na wiele ryzykownych działań, w tym wynajęcie typka spod ciemnej gwiazdy, który ma ukraść dla niej naszyjnik swojej szefowej. Przyznam, że Sanchez miała dobry pomysł, jednak z jego wykonaniem sobie nie poradziła. Akcja jest niezwykle powolna, zbyt wiele szczegółowych opisów nie pozwala na pobudzenie wyobraźni czytelnika. Podążamy za Patricią, jednak nie jesteśmy zaangażowani w jej problemy. W dodatku wiele sytuacji jest bardzo nieprawdopodobnych i niezwiązanych z rzeczywistością.

Plusem powieści jest pokazanie życia modelki od środka. W jednym z wywiadów autorka tak opisała swoją książkę:

Nasze życie zalewa fascynacja wizerunkiem i pragnienie, by nasz wygląd był lepszy niż my sami. Zapominamy przy tym, że być może najwspanialszym uczuciem jest odkrycie, że w rzeczywistości jesteśmy lepsi, niż się wydajemy. Ciągle boimy się spojrzeń innych. Widok z nieba to książka o lęku przed tym, że nie będziemy się podobać, nie będziemy pożądani czy kochani.

I właśnie z problemem akceptacji mierzy się główna bohaterka, jak również każdy z nas. Ciągle dążymy do perfekcji, by być jeszcze lepszym, by otoczenie nas akceptowało. Zabijamy czasami nasze prawdziwe ja, by tylko zostać przyjętym w danym środowisku. To istotne problemy poruszane przez autorkę. Na myśl przychodzą mi słowa Jima Morissona:

Kiedy inni oczekują od nas, że staniemy się takimi jakimi oni chcą żebyśmy byli, zmuszają nas do zniszczenia tego kim naprawdę jesteśmy. To dosyć subtelny rodzaj morderstwa.

Pokazuje ona również, że świat, w którym rządzą ogromne pieniądze niedokrojenie jest brutalny i nie ma w nim miejsca na sentymenty. Główna bohaterka wychodziła z założenia, że za pieniądz można wszystko nabyć zapomniała przy tym, że pewne wartości nie mają swojej ceny. Jak często my o tym zapominamy? Autorka pokazuje również, że świat modelingu nie jest bajką. Pęka bańka mydlana. To miejsce, w którym kobiety niejednokrotnie traktowane są przedmiotowo, to ciężka praca i lata wyrzeczeń. Duże pieniądze, narkotyki, brak szacunku, ciągłe życie na walizkach. Nieustająca gra pozorów. Widok z nieba to również swoista rozprawa nad relacjami damsko – męskimi. Autorka skupiła się na związku niedocenianego malarza i rozchwytywanej modelki. W tym kontraście pokazała wyniszczającą siłę uczucia (Patricia potajemnie kupowała obrazy swojego męża, by ten poczuł się doceniony). Zobrazowała uczucie za wszelką ceną, opartą na egoizmie i kłamstwie.

Nie umiem jednoznacznie ocenić tej książki. Sanchez pokazała wiele istotnych kwestii. Nie można jej również odmówić warsztatu, gdyż Widok z nieba to kawał dobrej literatury. Być może akcja została zbyt przekombinowana i w pewnym momencie jesteśmy nią zmęczeni. Czasami po prostu mniej znaczy więcej.

 

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane