Strona głównaKsiążkiThomas Kistner - FIFA Mafia (2014)

Ostatnio opublikowane

Thomas Kistner – FIFA Mafia (2014)

Jakiś czas temu na stronie pojawiła się recenzja książki Agent. Naga prawda o kulisach futbolu, w której anonimowa osoba opowiadała o pracy agenta. Po raz kolejny dzięki uprzejmości Wydawnictwa Sine Qua Non miałam okazję przeczytać kolejną pozycję poświęconą piłce nożnej. FIFA Mafia wciąga i szokuje.

Dla przeciętnego czytelnika lektura książki Thomasa Kistnera będzie dużym szokiem. Obraz działaczy i wszystkich osób związanych ze światem piłki nożnej został brutalnie obdarty z iluzji i pięknego obrazka. Ten świat to wielopokoleniowe powiązania, ogromne pieniądze i swoista nieuczciwość. Lektura książki zbiegła się z istotnymi wydarzeniami jakie miały miejsce w obozie FIFA. Sepp Blatter zrezygnował ze stanowiska prezydenta FIFA. Dlaczego? Dokładnie nie wiadomo. Spekuluje się, że związane to jest z efekt śledztwa The New York Timesa i najnowszego wycieku kolejnych dokumentów. Wynika z nich, że to jego podwładny, sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke, dokonał przelewu 10 mln dolarów na konto wiceszefa FIFA i prezydenta federacji CONCACAF w zamian za głosy Ameryki Środkowej i Północnej w głosowaniu dotyczącym przyznaniu mundialu RPA.

FIFA była moim życiem…  tym co liczy się dla mnie najbardziej, jest FIFA i piłka nożna na świecie – mówił Blatter podczas konferencji prasowej w Zurychu, na której ogłosił swoje odejście

Co ciekawe Blatter zrezygnował dopiero teraz. Widocznie ma już zbyt wiele do stracenia. Thomas Kistner już wcześniej przedstawiał wiele niejasnych sytuacji, które pokazują jak naprawdę działa ta organizacja.

FIFA Mafia to książka, a raczej można powiedzieć dokument, w który autor włożył na pewno sporo pracy i wysiłku. Wszystkie fakty, na które się powołuje pochodzą z wiarygodnych źródeł ujętych w przypisach. Wszystko po to, aby jasno i dobitnie pokazać dowody na skorumpowanie FIFA. Udowadnia, że jest to organizacja, dla której na współczesnym świecie nie powinno być miejsca, która pod przykrywką szczytnych idei pierze brudne pieniądze. Książka stanowi bezwzględne prześwietlenie działalności, przeanalizowanie faktów oraz wszystkich niedomówień. Nie sposób opowiedzieć o jej treści, gdyż zawiera ogrom wydarzeń, nazwisk i dat. Najwięcej miejsca autor poświęcił osobie, która w ogromnej mierze odpowiada za takie, a nie inne oblicze piłki nożnej na świecie. Sepp Blatter, bo o nim mowa, to osoba, która najczęściej przewija się na kartach opowieści, zazwyczaj w niekorzystnym świetle. Przez wszystkie lata rządzenia sam się pogrążał podejmując decyzje, które stawiały go w niekorzystnym świetle i rzucały cień na całą działalność organizacji. FIFA, jak pokazuje autor, to maszynka do robienia pieniędzy. To organizacja, przez którą przewijają się ogromne sumy a wszystkie osoby, które są przeciwne rządom Blattera nie mają tam czego szukać. To świetnie zorganizowana szajka. Kupowanie głosów, praw do organizacji mistrzostw czy praw telewizyjnych to codzienność. Uczciwość nie ma z tym nic wspólnego.

Smutne jest to dla kibica piłki nożnej. Przykro czyta się o tych, którzy zapewniają, iż świat piłkarski to jedna wielka rodzina okradają ją. Lektura książki nie należy do łatwych. Ze względu na mnogość dat, wydarzeń, nazwisk nie raz można się zgubić. Wymaga skupienia i dogłębnej analizy. Wciąga nas i stawia po stronie sędziego. Krytycznym okiem patrzymy na przedstawione fakty. Patologii ze światowego futbolu nie wypleni się jednym drastycznym pociągnięciem. Fakt że Blatter zrezygnował nie sprawi, że piłka jest już czysta. Idea fair-play, która przyświecała założycielom FIFA, została dawno wypaczona. Niestety. Potrzeba zmian, a na to potrzeba czasu i odpowiednich ludzi. Tylko czy jest to w ogóle możliwe? FIFA Mafia dla kibica piłki nożnej to lektura obowiązkowa.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane