Strona głównaKsiążkiDonal Ryan, Taki właśnie jest grudzień (2020)

Ostatnio opublikowane

Donal Ryan, Taki właśnie jest grudzień (2020)

Nie będę ukrywać, że jesień to czas, kiedy szukam takich melancholijnych i zmuszających do refleksji książek. Jedną z nich jest książka Taki właśnie jest grudzień autorstwa Donala Ryana.

Kiedy Wydawnictwo Relacja zwróciło się do mnie z propozycją zrecenzowania tej książki byłam pewna, że to pierwsza z grudniowych, świątecznych historii. Ależ się dałam nabrać! Niemniej Taki właśnie jest grudzień, mimo tego że to dosyć specyficzna i przygnębiająca historia to warta poświęconego czasu.

Taki właśnie jest grudzień to historia o odrzuceniu, wykluczeniu, zepchaniu na margines społeczny i wielkiej samotności. Główny bohater za wszelką cenę chce się dostosować, jest wyśmiewany, wykorzystywany i odrzucany. Ciągle wspomina swoją relację z rodzicami, którzy stanowili dla niego jedyne źródło wsparcia. To smutny obrazek, gdyż bardzo prawdopodobny, a zapewne mający miejsce w wielu środowiskach. Wykluczenie ze względu na jakąkolwiek niepełnosprawność wpędza takie osoby w poczucie winy, pogłębia ich kompleksy i nie pozwala normalnie funkcjonować. Nasz bohater naprawdę się stara nie reagować na obelgi, po prostu żyć własnym życiem. Społeczeństwo jednak skutecznie mu w tym przeszkadza.

Czytelnik spędza rok z bohaterem, cała opowieść została podzielona na 12 rozdziałów, każdy z nich to opowieść z danego miesiąca roku. W tym czasie dzieje się wiele złych rzeczy, ale też kilka dobrych dla bohatera. Takie właśnie jest grudzień to smutna historia, która zmusza do wielu refleksji. Równocześnie napisana niezwykle delikatnie i z wyczuciem. Nie umiałam oderwać się od lektury, przeżywałam wszystkie te wydarzenia wraz z głównym bohaterem i chyba to jest najważniejsze. Emocje, jakie wzbudza w nas dana historia. Ta poruszyła mnie dogłębnie i myślę, że naprawdę warto się z nią zapoznać, pozwolić jej płynąc swoim rytmem a po wszystkim wyciągnąć właśnie wnioski.

Taki właśnie jest grudzień to jedna z tych powieści, które sprawiają, że bardziej doceniamy to co mamy, gdzie żyjemy i jacy ludzie nas otaczają. Uczy nas ta historia empatii, otwartości na drugiego człowieka i szacunku. Jesień to zdecydowanie dobry czas na takie historie.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane