Strona głównaKsiążkiDorota Ponińska, Romantyczni (2020)

Ostatnio opublikowane

Dorota Ponińska, Romantyczni (2020)

Romantyczni to opowieść, którą pochłonęłam w kilka wieczorów. To jedna z tych historii, które mają swój niepowtarzalny klimat, i która zabiera nas w niezwykłą podróż.

Właściwie mogłabym zostawić Wam tutaj sam opis książki i on w zupełności powinien przekonać miłośników takich książek. A czytamy w nim, że Romantyczni opowiadają o:

Maurycy, młody litewski szlachcic, który traci matkę w dniu narodzin i wychowuje się w podupadłym majątku razem z siostrą i załamanym po śmierci żony ojcem, wyjeżdża do Wilna. Tam przeżywa fascynację pogańską słowiańszczyzną i miłość do kobiety, która ją uosabia. Stawia też pytania o istotę polskiej tożsamości. Odpowiedź znajduje w poezjach starszego kolegi – Adama Mickiewicza…

Tymczasem książę Adam Czartoryski chce wykorzystać przyjaźń z carem Aleksandrem dla dobra kraju i uniwersytetu w Wilnie. Czy jednak można być lojalnym wobec cara i Polski jednocześnie? Z kolei Tomasz Zan z przyjaciółmi filomatami piszą wiersze i pragną kształtować wileńską młodzież. Rodzi się polski romantyzm.

I tak naprawdę to bardzo skrótowy opis, bo Romantyczni to wielowarstwowa historia, w której można po prostu przepaść na wiele dni. Autorka bardzo sprawnie nawiązuj do historii i znanych postaci z początku XIX wieku, przybliżając tym samym ich sylwetki i wydarzenia jakie ówcześnie miały miejsce. Nie brakuje też wątków konspiracji, zdrady, ale też porywów serca i wielkich miłości. To bardzo klimatyczna opowieść, która idealnie pasuje na lekko jesienne już wieczory. Bardzo się cieszę, że w przygotowaniu są dwa kolejne tomy i sięgnę po nie z przyjemnością. Ostatnio opowiadałam Wam o cyklu od Hanny Cygler, czy też o książkach Wiktorii Gische i jeśli te książki przypadły Wam do gustu to koniecznie musicie sięgnąć po Romantycznych.

Bardzo lubię, gdy opowiadane historie mają swój niepowtarzalny klimat, a autorce w Romantycznych to się właśnie udało. Pokazuje ona przemiany jakie zachodzą w młodych ludziach, zasadzki jakie czekają na dorastającą młodzież, wielkie historyczne wydarzenia, a wszystko to robi niezwykle lekko i bardzo plastycznym językiem. To fascynująca podróż, która w głównej mierze ma miejsce w Wilnie. To opowieść zarówno dla romantyków, miłośników historii, czy fanów wątków buntowniczych i konspiracyjnych. Niecierpliwie czekam na kolejną książkę, a Wam bardzo polecam Romantycznych!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane