Strona głównaKsiążkiJakub Skworz, Mania Skłodowska (2018)

Ostatnio opublikowane

Jakub Skworz, Mania Skłodowska (2018)

Po historii Adasia Mickiewicza przyszedł czas na poznanie kolejnej wielkiej osoby, tym razem kobiety. Jakub Skworz przybliża nam postać Mani Skłodowskiej, czyli małej Marii.

Z wielkimi postaciami z literatury, historii, czy nauki zazwyczaj jest tak, że posiadamy ogólną wiedzę, często tylko taką jaka została nam przekazana w szkole. Przynajmniej ja tak mam, dlatego nie ukrywam, że po takie książki jakie pisze Jakub Skworz sięgam chętnie. Zawsze to dobra okazja, aby nieco przybliżyć sobie życie ważnych postaci. Pierwsza książka z serii opowiadała o Adasiu Mickiewiczu. Teraz wraz z dziadkami Oli i za sprawą wciągających książek wybieramy się w podróż do czasów, w których żyła Mania Skłodowska, znana później jako Maria Skłodowska-Curie. Obserwujemy jej życie od momentu aż była małą dziewczynką, aż po czasy, w których została doceniona w świecie nauki.

W pierwszej części toczy się taka rozmowa:

– Dziadku, nie boisz się, że zatopisz się w lekturze? – spytała dziewczynka.

– Tylko kartkuję książkę, ale rzeczywiście zdarza się, że człowiek zostaje wciągnięty niespodziewanie, wbrew sobie. Na przykład bierze w księgarni do ręki nową powieść i czyta fragment, żeby zdecydować, czy ją kupić, i już go nie ma!

– Co wtedy?

– Dziadek przenikliwie spojrzał to na wnuka, to na wnuczkę.

– Twoje życie może się zmienić raz na zawsze. – powiedział cicho. – Ale taką moc mają tylko wyjątkowe książki.

Kolejny raz Ola wraz z babcią, a później też dziadkiem dała się wciągnąć książce. Tym razem przenieśli się w czasie do roku, w którym żyła i dorastała Mania Skłodowska. Od samego początku była silną osobowością, pilną uczennicą i kobietą, która chciała przyczynić się do rozwoju nauki. Biorąc udział w jej życiu Ola obserwuje jak Mania dorastała, jak powoli stawała się dojrzałą kobietą oraz to jak wiele osiągnęła.Wszystko to podane jest w lekkiej i humorystycznej formie.

Mania Skłodowska to ciekawa propozycja nie tylko dla młodszych czytelników. To lektura dzięki, której bliżej poznamy Skłodowską i jej osiągnięcia, ale przede wszystkim będziemy się dobrze bawić.

Cykl Jakuba Skworza to seria Wciągających książek o wielkich Polakach, czyli powieści opartych na faktach, które w fascynujący sposób przedstawiają losy najważniejszych postaci w historii Polski. Nie ma przecież lepszego sposobu na poznanie drugiego człowieka niż spotkanie w cztery oczy.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane