Strona głównaKsiążkiKarolina Sulej - Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island (2018)

Ostatnio opublikowane

Karolina Sulej – Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island (2018)

Pojęcie normalności jest niejednoznaczne i bywa krzywdzące o czym dowodzi autorka reportażu Wszyscy jesteśmy dziwni, stawiając równocześnie pytanie, czy normalność w ogóle istniej.

Bohaterami reportażu autorstwa Karoliny Sulej, który ukazał się w serii reporterskiej Dowodów na istnienie, są osoby występujące w cyrku na Coney Island. To wbrew pozorom nie są wesołe i kolorowe historie, jednak mają w sobie moc i pozwalają spojrzeć na człowieka z innej perspektywy. Cyrk kojarzy nam się z miejscem, w którym z reguły dobrze się bawimy. Pamiętam, że on mnie swego czasu fascynował dopiero później zaczął przerażać i otworzył oczy między innymi na sytuację zwierząt w cyrku. Niemniej to właśnie cyrk stanowi punkt wyjścia do opowiedzenia historii różnych osób, które przez swoją ułomność, niepełnosprawność, czy inną odmienność stali się wykluczeni przez społeczeństwo, a dopiero w cyrku znaleźli swoje miejsce, poczuli się dobrze i zostali zaakceptowani. To nie jest taki cyrk, o którym myślimy normalnie. To sideshow, cyrk w Coney Island oferuje dziesięć numerów w cenie jednego biletu. Cały pokaz prowadzi konferansjer, który ma za zadanie przyciągnąć jak największą ilość osób. I to właśnie te dziesięć różnych cyrkowych popisów staje się pretekstem do opowiedzenia wielu historii pojedynczych osób, ale też samego miejsca jakim jest Coney Island.

Autorka skupia się głównie na istocie człowieczeństwa, wykluczeniu drugiej osoby i prawie do życia i bycia akceptowanym przez innych. Snuje refleksje dotyczące definiowania normalności oraz tego, kto daje prawo człowiekowi do takiego osądzania osób. Po lekturze reportażu nasuwa się myśl, że czasami wszystkie osoby, które z pozoru uznawane są na inne, w pewien sposób od nas różne tak naprawdę są bardziej normalne od wszystkich tych, którzy patrzą na nich krytycznie. Coney Island jest dowodem na to, że każdy powinien być traktowany równo, że dla tych, którzy chcą być szczęśliwi nie ma ograniczeń i mogą robić to w czym są najlepsi. W sideshow biorą udział zaklinaczka pytonów, połykaczka mieczy, hipnotyzer, iluzjonista, czy Patchworkowa Dziewczyna żonglująca ogniem. To osoby w pewien sposób wykluczone w społeczeństwie, jednak taki, które znalazły swoje miejsce właśnie w cyrku.

Wszyscy jesteśmy dziwni to opowieść o postrzeganiu i powielaniu pewnych utartych schematów w definiowaniu normalności, o tym, że czasami warto wyłamać się poza schemat a normalność tak naprawdę jest trudna do opisania, a może w ogóle nie istnieje? To także opowieść o historii samego miejsca jaki jest Coney Island. Miejsca głośnego, kolorowego, ale też w pewnym sensie przytłaczającego. Karolina Sulej w ciekawej formie, poprzez pryzmat doświadczeń konkretnych osób, rozmów z nimi, a także opisów ich życia opowiada bogatą historię miejsca, w którym za cenę jednego biletu można zobaczyć to, co nas zaskoczy i zszokuje, ale też pozwoli przeżyć niezapomnianą przygodę. To z jednej strony piękne świadectwo, że można żyć po swojemu nie oglądając się na innych, a z drugiej smutna prawda o ludziach zbyt łatwo oceniających innych. Coney Island Was oczaruj i uwiedzie! Całość dopełniają zdjęcia, na których poznajemy bohaterów opowieści o Coney Island, a także samo miejsce.

– Zobaczcie na własne oczy, jak nasza zaklinaczka wykonuje
taniec śmierci z zabójczym pytonem albinosem! Zobaczcie, jak połykaczka
mieczy połyka nie jedną, nie dwie, nie trzy, ale aż cztery stopy
żelaza! Wszyscy tu są! Są prawdziwi! Są tylko dla was! Tu, w środku!

 

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane