Strona głównaBrak kategoriiKate Forsyth - Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach...

Ostatnio opublikowane

Kate Forsyth – Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach (2019)

Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach to zbiór siedmiu baśni, które na nowo opowiedziała Kate Forsyth a zilustrowała je Lorena Carrington. To historie pokazujące waleczność, siłę i moc kobiet, o których często zapominamy.

Kate Forsyth zdecydowała się wybrać siedem opowieści, które na potrzeby swojej książki opowiedziała na nowo. Niektóre z nich skróciła, inne uzupełniła tym samym nieco je odświeżając. Całość dopełniły ilustracje Loreny Carrigton, na których znajdują się dzieci autorek, o czym sama wspomina. Co ciekawe po każdej z historii autorki wypowiadają się o nich, o tym co skłoniło je do wybrania danej baśni oraz, w przypadku Loreny, jak przebiegały prace nad tworzeniem ilustracji. To ciekawy pomysł, gdyż możemy skonfrontować nasze wrażenia z odczuciami autorki.

Mądra Wasylisa, to pierwsza z bohaterek, następnie poznajemy jeszcze Orzeszkową Kasię, historię Tęczowego Królewicza, opowieść o ojcu, który jest gotowy na największe poświęcenie dla córek, czy historię Królewny lalki. Każda z tych historii ma przesłanie, z każdej można wyciągnąć wnioski, dlatego to świetna lektura dla najmłodszych, ale też dla rodziców. Bo są to historie o sile, pokonywaniu własnych słabości, odwadze, stawianiu na swoim i dążeniu do celu. To opowieści pokazujące, że życie nie musi być oczekiwaniem na księcia na białym rumaku, o czym zazwyczaj mówi się małym dziewczynkom. Małe bohaterki są ambitne i waleczne, gotowe do poświęceń w słusznej sprawie. Ważnymi wartościami dla nich jest rodzina, miłość i przyjaźń. Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach to przykład, jak opowiadać dzieciom o świecie, który nie zawsze jest kolorowy. Warto mieć w swojej bibliotece i podsuwać młodym czytelnikom.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane