Strona głównaKsiążkiMagdalena Witkiewicz, Wizjer (2021)

Ostatnio opublikowane

Magdalena Witkiewicz, Wizjer (2021)

Do tej pory Magdalena Witkiewicz dała nam się poznać, jako specjalistka od szczęśliwych zakończeń. Tym razem wzięła się za zupełnie inny rodzaj literatury i muszę przyznać, że wciągnęła mnie w swój świat.

Akceptuj. Tak, wyrażam zgodę. Potwierdzam. Akceptuj wszystkie. Tak, nie jestem robotem. Akceptuj regulamin. Brzmi znajomo? Jak często wyrażamy zgodę na coś w sieci nawet nie czytając warunków, czy regulaminów. Jak wiele można się o nas dowiedzieć, bez konieczności zadawania pytań? Ile danych sami udostępniamy nie myśląc o konsekwencjach? Zapewniam, że sporo. Być może trochę się nad tym zastanowimy sięgając po najnowszą książkę Magdaleny Witkiewicz, Wizjer.

Laura samotnie wychowuje dziecko, ma pracę, w której zajmuje się analizą zachowań konsumenckich, jej kariera się rozwija. Wszystko zaczyna się psuć, kiedy w jej otoczeniu znikają znajomi. Dziewczyna próbuje połączyć, niektóre fakty i wyłapać ciąg przyczynowo-skutkowy, jednak ma zbyt wiele danych, które z pozoru się ze sobą nie łączą. Kiedy traci pracę i trafia do korporacji, w której zawsze chciała pracować kolejne wydarzenia zaczynają ją niepokoić. A prawda, którą odkrywa mrozi krew w żyłach.

Wybaczcie tę enigmatyczną próbą nakreślenia fabuły, ale w przypadku Wizjera to nie ma sensu. Tam wszystko działa, jak w szczelnym układzie i jedne rzeczy wynikają z drugich, a trochę szkoda by było, gdybyście nie mogli sami poznać tej historii. Jedno jest pewne. Witkiewicz mimo, że kreuje wymyślony świat pokazuje, że tak naprawdę niewiele się on różni od cyberświata, w którym przyszło nam żyć. Ludzie w sieci szukają dosłownie wszystkiego. Od samochodów, ubrań, sprzętu elektronicznego po miłość, przyjaźń, poczucie własnej wartości, czasem kosztem innych. Autorka pokazuje jak wiele w naszym życiu może zmienić jedno kliknięcie i jak nierozważnie dajemy dostęp do swoich danych. A we współczesnym świecie, to właśnie informacje są najcenniejsze. Można w tym miejscu zastanowić się, jak i czy w ogóle, mamy zabezpieczone swoje komputery i sieć, ile razy bezmyślnie akceptujemy podsuwane nam regulaminy i czy potrafimy skutecznie chronić własną prywatność. Wizjer z jednej strony przeraża, a z drugiej jest swoistą przestrogą przed zbyt pochopnym podejmowaniem decyzji i szybkim załatwianiem spraw w sieci.

Wizjer to sprawnie napisany thriller z wątkami obyczajowymi, które gdzieniegdzie wysuwają się na pierwszy plan. Samym zakończeniem autorce udało się mnie zaskoczyć, a co więcej to swego rodzaju furtka, którą sobie Magdalena Witkiewicz zostawiła. I kto wie, być w może w przyszłości doczekamy się kontynuacji. Bardzo lubię książki naszej specjalistki od szczęśliwych zakończeń, zwłaszcza te z gatunku stricte obyczajowych. Niemniej z Wizjerem spędziłam kilka wieczorów, często przecierając oczy ze zdumienia i mając ciarki w jakim świcie przyjdzie nam żyć. A może już w nim żyjemy?

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane