Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaPiotr Trybalski, Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników (2018)

Ostatnio opublikowane

Piotr Trybalski, Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników (2018)

Zimowa wyprawa 2017/2018 stała się punktem wyjścia do przedstawienia zjawiska zimowego himalaizmu z wielu perspektyw. Wszystko za K2 to swego rodzaju kompendium wiedzy.

Zapewne wielu miłośników gór i nie tylko śledziło losy zimowej wyprawy na K2 organizowanej przez Polaków. Internet szalał, a Polacy stali się w momencie specjalistami od himalaizmu siedząc bezpiecznie przed telewizorem z pilotem w ręce. Podczas wyprawy jej uczestnicy przeprowadzili także akcję ratunkową. udało się uratować Elizabeth Revol, niestety w górach śmierć poniósł Tomasz Michniewicz. Wówczas internetowi znawcy nie zostawili na nich suchej nitki. Znaleźli się też ludzie, którzy potrafili zrozumieć pasję i oddanie się jej. Piotr Trybalski w swojej książce pokazuje, że bardzo łatwo jest wydawać wyroki i krytykować. Ale zacznijmy od początku.

Ludzie dzielą się na dwa gatunki: tych, którym nie trzeba tłumaczyć, dlaczego chodzi się w góry, i tych, którym się tego wytłumaczyć nie da.

Autor w swojej książce poza pokazaniem zimowej wyprawy na K2 skupił się także na całościowej historii wszelkich prób zdobycia tego szczytu. Dokładnie przeanalizował i pokazał, jak niebezpieczna jest to góra, która nie daje taryfy ulgowej. Mimo tego że nie wziął udziału w zimowej wyprawie dokładnie pokazał ile trudu i czasu wymaga jej zorganizowanie oraz jak wszystko się odbywa. Rozmawiał z członkami ekipy, jak również z osobami, które nadzorowały wszystko kraju. Dzięki temu dostaliśmy wszechstronny obraz i próbę zdefiniowania popełnionych błędów, które być może przyczyniły się do tego, że kolejna wyprawa nie przyniosła zdobycia szczytu. jak sami uczestnicy mówią i tak zakończyła się sukcesem w postaci zdobytego doświadczenia. Kolejna wyprawa ma ruszyć już w przyszłym roku. Kto w niej weźmie udział? Jaką drogę wybiorą? To na razie zostaje w kwestii domysłów.

Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników to opowieść o wielkiej i czasem niezrozumiałej miłości do gór, o sile pasji i determinacji, o tym, że każde góry uczą pokory. To solidna dawka wiedzy podana w ładnej formie. Książka została wzbogacona o zdjęcia i bogatą bibliografię. jedyne co mi przeszkadzało to fakt, że przypisy, które znajdziemy w tekście (głównie źródła cytatów) musimy sprawdzać na końcu książki. Zdecydowanie wolę, jeśli znajdują się one na dole strony to ułatwia czytanie.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane