Strona głównaKsiążkiRegina Brett - Bóg nigdy nie mruga 2 (2022)

Ostatnio opublikowane

Regina Brett – Bóg nigdy nie mruga 2 (2022)

Regina Brett to kobieta doświadczona przez życie. Swoje felietony pisze od 1994 roku. Bóg nigdy nie mruga to był jej debiut książkowy. To 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu, które pozwalają nam inaczej spojrzeć na rzeczy z reguły oczywiste, a które umykają nam wśród obowiązków życia codziennego. Teraz napisała drugą cześć z kolejnymi 50 lekcjami.

Bóg nigdy nie mruga 2 to kolejna książka napisana przez Reginę Brett. Skąd pomysł na tytuł? Kiedy się rodziłam Bóg mrugnął i nie zauważył tego faktu tak w skrócie twierdzi autorka. Po czym zaprzecza temu stwierdzeniu mówiąc, że nigdy nie pozostajemy sami, a Bóg nigdy nie mruga. Za to mrugamy my i często zdarza nam się przeoczyć istotne momenty w naszym życiu. Tak w skrócie można opowiedzieć o tej książce. Teraz autorka napisała drugą część i kolejny raz bardzo dużo z niej wyniosłam.

Autorka pisze na podstawie własnych doświadczeń, tego co ją spotkało i jak na to zareagowała. Na jej życie w głównej mierze odbiły się dwie sytuacje: ciąża w wieku 21 lat oraz rak w wieku 41 lat. Oba wydarzenia wpłynęły na postrzeganie świata. Bóg nigdy nie mruga 2 to swego rodzaju poradnik, który wyznacza nam kierunek w jakim możemy pójść. Rady jakich udziela nam Brett miejscami wydają się być oczywiste, jednak to co oczywiste nie zawsze jest zrozumiałe i stosowane w naszym życiu. Dostrzegamy to zagłębiając się w każdą kolejną z 50 lekcji. Nie są one jednak natarczywe, w końcu każdy z nas ma wolną wolę. W drugiej części Brett odwołuje się do aktualnych wydarzeń na świecie, jak chociażby pandemia, wojna w Ukrainie, opowiada o swoich bliższych i dalszych znajomych, które życie wielokrotnie doświadczyło i pokazuje nam, że z prawie każdej sytuacji jest jakieś wyjście.

Zbuduj wokół siebie większą społeczność, żeby życie Cię nie przytłaczało. Tak brzmi jedna z lekcji. Zatem  jak często utrzymujemy kontakt z naszymi przyjaciółmi? Ile w naszym życiu jest osób, na które możemy całkowicie liczyć niezależnie od sytuacji? Przygotuj się na wszystko, żeby umieć się wszystkim cieszyć – czytamy w dalszej części. Tak często narzekamy, wiecznie coś się nam nie podoba. Latem jest za ciepło, zimą za zimno. A może by tak się zatrzymać i wykorzystać każdy nasz dzień? Zacząć dostrzegać drobne rzeczy? Właśnie na to zwraca naszą uwagę autorka. Na ulotność i niezwykłość zwyczajnych dni. Na każdy kolejny dzień, który jest nam dany. Kto wie co wydarzy się jutro? Czy dane nam będzie przeżyć kolejny dzień? Autorka zaczęła inaczej patrzeć na świat w momencie zdiagnozowania u niej raka. My nie musimy czekać na specjalny moment zwrotny w naszym życiu. Możemy zacząć patrzeć na niego inaczej. Teraz. Zaraz. Już.

Bóg nigdy nie mruga 2 w dużej mierze odnosi się również do naszej wiary w Boga. Autorka jednak nie narzuca nam w kogo mamy wierzyć. Osoby wierzące znajdą w tych lekcjach siłę oraz będą mogły inaczej spojrzeć na swoją wiarę i swój stosunek do Boga. Najlepszym elementem książek Reginy Brett są przytaczane historie: jej własnych, czy to znajomych, czy zasłyszanych. Wiele z nich jest bardzo wzruszających i sprawia, że po naszej twarzy spływają łzy. Są to jednak dobre łzy, oczyszczające nas. Oprócz rad odnoszących się do sfery duchowej Brett daje nam czysto życiowe wskazówki, jak chociażby te odnoszące się do tego, jak pracować i się bawić.

Książka ta nie jest teologiczno-moralizatorskim wywodem. To swoista pochwała życia przez kobietę z dużym bagażem doświadczeń. Regina Brett ma dar opowiadania o z pozoru błahych i przyziemnych sprawach w sposób lekki, a przy tym urzekający. To nie jest poradnik na udane życie, jednak niewątpliwie każdy wyniesie z niej jakąś radę dla siebie. Być może małą rzecz postara się zmienić w swoim życiu, czy inaczej spojrzeć na pewne sytuacje. To pozycja, po którą możemy sięgnąć zawsze, nie tylko w trudnych chwilach naszego życia. Zapewne w tych gorszych momentach nieco nam ulży, pokaże, że to co jest tu i teraz za pięć lat być może nie będzie miało żadnego znaczenia. Brett pokazuje, że niektóre rzeczy i wartości, o które zabiegamy są względne.

Bóg nigdy nie mruga 2 porusza, wzrusza i łapie za serce. Otwiera nieznane dotąd szufladki, sprawia, że zatrzymujemy się i zmieniamy nasze poglądy na różne sprawy. Nie wszystkie lekcje zapamiętamy, jednak zdecydowana większość będzie nam się przypominać w zwykłych chwilach dnia codziennego.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane