Strona głównaKsiążkiRegina Brett - Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym (2013)

Ostatnio opublikowane

Regina Brett – Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym (2013)

Jesteś cudem! Ja jestem cudem, Ty jesteś cudem, Kasia, Marcin, John czy Franceska też są cudami. Każdy człowiek ma w sobie dobro, tylko musimy je umieć dostrzegać. Niemożliwe nie istnieje, niemożliwe to potencjał możliwości. Właśnie tego stara się nas nauczyć Regina Brett w swojej drugiej książce.

Chcesz zobaczyć cud? To sam nim bądź.

Autorka uczy nas jak dostrzegać dobro we wszystkich aspektach naszego życia, nawet (a może zwłaszcza) tych, które wydają się nam złe i niesprawiedliwe. Jak odnajdywać Boga w każdej na pozór zwyczajnej chwili zamiast doszukiwać się go w magicznych sztuczkach.

Uosabiamy szczęście z czymś wielkim: z dużym bogactwem, z zagranicznymi wakacjami w ciepłych krajach, z błyskawiczną karierą. Tymczasem szczęście czai się w najzwyklejszych, drobnych rzeczach. Wystarczy tylko na moment się zatrzymać i dać sobie szansę na dostrzeżenie go. Ponadto autorka wspomina, iż nie mamy wpływu na to co nas spotyka, ale mamy wpływ na naszą reakcję w danej sytuacji. Ile razy złościliśmy się, bo coś nam się przytrafiło? Ile razy przeklinaliśmy kogoś lub coś? Wiele rzeczy zależy od perspektywy z jakiej patrzymy, dlatego też dobrze jest zachować dystans. Regina Brett zdradza nam również tajemnicę, co jest sekretem życia.

Zatem co dla Ciebie jest sekretem życia? Którą z najdrobniejszych rzeczy sprawia Ci największą radość? Odkryj je a potem rób jak najczęściej. To działa. Poznasz wtedy wielką tajemnicę i odkryjesz prawdziwy sekret własnego życia.

Jesteś cudem jest pozycją ściślej związaną z wiarą bardziej niż debiut autorki Bóg nigdy nie mruga, mimo iż tytuły wskazują coś innego. Czytając jesteś cudem, miejscami natrafiałam na stwierdzenia zawarte w jej pierwszej książce. Być może chciała podkreślić znaczenie tych rad, a może wydawało się ona na tyle błyskotliwe, iż postanowił je powtórzyć. Dla osób, które  miały styczność z pierwszą książką wydaje się to zbędne.

Podobnie jak pierwsza książka Jesteś cudem przepełnione jest wieloma opowieściami z życia autorki i wielu innych osób. I ponownie, niektóre z nich sprawiły, że po mojej twarzy płynęły łzy. Szczególnie utkwiła mi w pamięci historia dziewczynki w śpiączce (Śpiącej królewny jak nazywali ją rodzice), której rodzina chciała, aby znalazła się w domu, jednak nie było ich stać na zaadaptowanie pomieszczeń dla dziewczynki. Wówczas w ich życiu pojawił się człowiek mając firmę budowlaną i wszystkim się zajął zupełnie za darmo. Dziewczynka spędziła we własnym domu jeszcze 10 miesięcy zanim zmarła. Do te pory zastanawiam się, jak wielu jest takich ludzi, którzy potrafią zrobić coś dla drugiego zupełnie bezinteresownie.

Szczęście to wybór. Czasami wybieram coś innego. Użalam się nad sobą, pogrążam w lęku, złości albo smutku. Kiedy się na tym przyłapię, robię chwilę przerwy i zadaję sobie pytanie: czy chcesz być szczęśliwa? Niekiedy zaskakuję sama siebie, bo odpowiedź brzmi: nie. Ale kiedy wypowiadam słowo „nie”, mam świadomość, że decyduję się być nieszczęśliwa

Brett ma niesamowity dar opowiadania i przekazywania historii ludzi. Sposób w jaki to robi otwiera w nas nasze najczulsze punkty a sama autorka potrafi z każdej opowieści wyciągnąć stosowne wioski, które prezentuje w swoich lekcjach. Mimo iż wielu nazywa ją ciocią dobra rada ona nie zraża się i każdego z nas stara się nauczyć innego, bardziej optymistycznego spojrzenia na świat. Zwraca nam uwagę, że nie żyjemy wyłącznie dla siebie, że są wokół nas ludzie, którzy nas potrzebują. Co więcej uczula nas, by nie czekać na moment zwrotny w naszym życiu (czyjąś śmierć, bankructwo, chorobę), ale by wziąć i zmienić swoje życie, swoje myślenie o życiu już teraz.

Jesteś cudem, podobnie jak debiut autorki, czyta się bardzo szybko, głownie ze względu na prosty język i lekkość z jaką Regina Brett przekazuje swoje spostrzeżenia. I chociaż miejscami mamy wrażenie, że książka przepełniona jest truizmami to stanowi ona dla nas motywację i daje spory zastrzyk energii do wprowadzania zmian w naszym życiu. Tak więc idąc za radą autorki nie przegapcie tych wszystkich dni między dziś a tym, czego się boicie albo nie możecie doczekać. Bądźcie obecni tu i teraz!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane