Strona głównaKsiążkiShaun Bythell, Pamiętnik księgarza (2019)

Ostatnio opublikowane

Shaun Bythell, Pamiętnik księgarza (2019)

Dla większości osób, które uwielbiają czytać praca w antykwariacie wydaje się być szczytem marzeń. Cóż, Shaun Bythell sprawia, że bańka mydlana z wizją idealnej pracy pęka i pokazuje, że to nie takie łatwe jak się wszystkim wydaje.

Czyż może być coś piękniejszego od pracy z książkami? W dodatku w antykwariacie? Po lekturze Pamiętnika księgarza pewnie nieco inaczej spojrzymy na księgarnie i antykwariaty, a kto wie może częściej i chętniej będziemy robić tam zakupy. Oby! Nie jest tajemnicą, że takie miejsca istnieją dzięki klientom, zawsze popyt rodzi podaż. Niezależnie czy sprzedajemy buty, kwiaty, czy właśnie książki. Księgarnie i antykwariaty konkurują ze sprzedażą online, co często sprawia, że ciężko jest im się utrzymać przy niskich cenach w sieci. Pokazuje to autor Pamiętnika księgarza, który konkuruje z Amazonem o uwagę swoich klientów. Jednak w sowim pamiętniku opowiada też o tym co fajnego jest w takiej pracy, pokazuje antykwariat od kuchni i sprawia, że ma się ochotę go odwiedzić. I możecie to zrobić! Bo Pamiętnik księgarza to literatura faktu. Co prawda w dosyć luźnej formie, ale to prawdziwa historia Shauna Bythella, który spontanicznie kupił antykwariat i prowadzi go w Szkocji.

W Pamiętniku księgarza zawarte zostały anegdoty, opowieści i wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu kilku miesięcy. Taka forma pozwala dzień po dniu śledzić poczynania autora. Zakup i sprzedaż książek, obsługę klientów (często bardzo specyficznych), poczynania Klubu Przypadkowych Książek ( w ogóle to świetny pomysł, ale na czym polega dowiecie się z lektury! ;)), czy zmagania z systemami wysyłkowymi. Wszystko to opowiedziane lekko i z poczuciem humoru. Czytając te zapiski czuć, że autor mimo wielu mankamentów lubi swoją pracę i to co robi. Pasja do książek, ale też duże samozaparcie sprawiają, że jego antykwariat działa, a że raz lepiej, raz gorzej na to nie zawsze ma się wpływ.

Pamiętnik księgarza pokazuje, że ludzie często idealizują niektóre zajęcia nie znając realiów. Z drugiej strony to ciekawy przykład na to, jak ważne jest robienie zakupów w lokalnych sklepach, małych księgarniach czy właśnie antykwariatach. To lekka i zabawna opowieść, która świetnie sprawdzi się dla miłośników książek. W dodatku autor co jakiś czas podrzuca wiele tytułów, które aktualnie czyta i można stworzyć sobie całkiem ciekawą listę. Jak widać na przykładzie Pamiętnika księgarza każdy zaw od ma swoje wady i zalety, ważne jest jednak, aby lubić to co się robi, nawet jeśli jest to przysłowiowy ciężki kawałek chleba. Wybierzcie się z Bythellem do jego antykwariatu a gwarantuję Wam świetną wyprawę!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane