Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaSimon Parkin, Ptaki i wilki. Tajna gra, która odwróciła losy II wojny...

Ostatnio opublikowane

Simon Parkin, Ptaki i wilki. Tajna gra, która odwróciła losy II wojny światowej (2021)

Pamiętacie grę w statki? Co ona ma wspólnego z II wojną światową? Okazuje się, że całkiem sporo. Bardzo lubię książki, które opowiadają o historii, jakiej nie znam i o jakiej nie mówiło się w szkole.

Ptaki i wilki. Tajna gra, która odwróciła losy II wojny światowej to książka, która pokazuje bitwę o Atlantyk oraz całe przygotowanie do niej. Autor opowiada o tajnej jednostce do spraw strategii, którą uformował emerytowany komandor. Wraz z nim pracowała grupa kobiet zwana wrenkami, która przyczyniła się do jej rozwoju i wygranej.

Wrenki, czyli pomocnicza kobieca formacja Royal Navy podczas obu wojen światowych – liczyła do 5500 osób podczas pierwszej i do 75 000 podczas drugiej. Ambitne, dążące do wyznaczonych celów, mądre kobiety, które postanowiły się zgłosić, mimo wcześniejszych niechęci ze strony mężczyzn. To głównie dzięki ich uporowi, poświęceniu i pracy udało się rozgrywać symulacje ataków U-Bootów, co później zostało wykorzystane i przeniesione do realnej walki o Atlantyk. Ptaki i wilki to poza historią bitwy również opowieść o rodzącej się sile i solidarności kobiet, które były na tyle odważne i nieustraszone, by czasem ryzykować życiem w imię wykonywanych zadań. Ptaki i wilki to także opowieść o jednej z zapomnianych jednostek taktycznych wykorzystywanych podczas wojny, mowa tutaj o U-Bootach ich mechanizmach działania, sile rażenia oraz próbach wykorzystania całego potencjału.

Ptaki i wilki. Tajna gra, która odwróciła losy II wojny światowej to jedna z książek o historii, o której przeczytanie bym siebie nie podejrzewała. Niemniej wciągnęła mnie od samego początku i trzymała w ryzach do ostatniej strony. To historia podana w przystępny sposób, mówiąca o wydarzeniach, o których wcześniej nie wiedziałam. Sporo się z niej nauczyłam i powiem szczerze, że mam ochotę na więcej. Jeśli nie jesteście fanami historii, tak jak ja, nie bójcie się. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta książka Wam pokaże, iż o historii można opowiadać z pasją i zaangażowaniem. Dodatkowo zapewne pokaże Wam, jak wiele jeszcze nie wiemy.

Ptaki i wilki. Tajna gra, która odwróciła losy II wojny światowej to pozycja, którą czyta się niczym thriller. Autor mimo tego, że zaburza chronologię wydarzeń, nie trzyma się kolejności, przez co czasem łatwo się zgubić potrafi równocześnie wszystko ze sobą połączyć w taki sposób, że na końcu dostajemy pełną i kompletną opowieść. Jeśli szukacie wciągającej książki historycznej to koniecznie sięgnijcie po Ptaki i wilki. Polecam!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane