Strona głównaKsiążkiWinston Graham - Poldark. Jeremy Poldark (2016)

Ostatnio opublikowane

Winston Graham – Poldark. Jeremy Poldark (2016)

To już trzecie spotkanie z rodziną Poldarów. Co tym razem sprawiło, że nie potrafiłam oderwać się od lektury? Z jakimi problemami przyszło się zmierzyć Rossowi i Demelzie? 

Drugi tom opowiadający o lodach rodziny Poldarków zakończył się wieloma przykrymi wydarzeniami w życiu Demelzy i Rossa. Trzecia część stanowi kontynuację wydarzeń. Ross Poldark czeka na proces, w którym został oskarżony o napaść i obrabowanie rozbitego statku w jego zatoce. Demelza usilnie próbuje pomóc mężowi wykorzystując do tego swoje kobiece wdzięki. W międzyczasie nadal śledzimy losy Verity, która potajemnie wyszła za mąż oraz Elizabeth i Francisa. W tle rozgrywają się ważne wydarzenia społeczno-gospodarcze. To wyłącznie dosyć skondensowany obraz fabuły, ale jak wiecie nie ma sensu zdradzać więcej 😉 Powiem tylko, że naprawdę warto poznać tę historię.

Jeremy Poldark to kolejna opowieść o burzliwych losach rodziny. Przeplata się w niej miłość, nienawiść, nadzieja. Ta część jest mniej poruszająca niż dwie poprzednie, ale to głównie za sprawą poruszanej tematyki. Dużo miejsca autor poświęcił procesowi, odbudowie kopalni i potyczkom politycznym. Nie oznacza to jednak, że historia nas nie wciągnie. Spędziłam z nią dwa wieczory i już niecierpliwie czekam na kolejną, czwartą, część o losach rodziny Poldarków. Poldark Warleggan ukaże się 9 listopada tego roku.

Winston Graham pisze niezwykle obrazowo nakreślając piękne krajobrazy Kornwalii, jak również portretując mieszkańców i problemy z jakimi się zmagają. W recenzji pierwszego tomu pisałam, że wpadłam po uszy a Rossa Poldarka określiłam mianem szlachetnego. Cóż… Jego niektóre poczynania sprawiły, że nieco stracił w moich oczach i odczuwam lekkie rozczarowanie. Czyż w życiu nie bywa podobnie, że im bardziej poznajemy daną osobę, tym możemy się rozczarować? 😉

Warto też zwrócić uwagę na samo wydanie tej serii. Okładki zachwycają, a mnie szczególnie ujęły detale na grzbietach każdego tomu. Czarna Owca stanęła na wysokości zadania. Jeśli lubicie sagi rodzinne, w których jest sporo miłości, namiętności, ale też rozpaczy i gniewu to zapewne historia rodziny Poldarków Was poruszy.

Serial, który powstał na postawie książek Winstona Grahama, a który mi polecacie jest ciągle przede mną. Liczę, że uda się nadrobić zaległości w zimowe wieczory 😉

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane