Strona głównaKsiążkiGyörgy Dragomán, Stos (2023)

Ostatnio opublikowane

György Dragomán, Stos (2023)

Stos idealnie pasuje to mojego wyzwania #w80książekdookołaświata i mogę odhaczyć na niej Węgry, chociaż może powinnam zaznaczyć Rumunię, gdyż to właśnie tam urodził się autor, jednak 1988 roku wraz z rodzicami przeniósł się właśnie na Węgry.

Jeśli pamiętacie to parę lat temu rozpoczęłam akcję #w80książekdookołaświata, o której możecie przeczytać tutaj. Tym samym na mojej liście znalazły się Węgry i teraz mogę już je odhaczyć, jako odwiedzone literacko. Wszystko to za sprawą wspomnianego Stosu. Książki wielowymiarowej, zaskakującej, specyficznej i takiej, o której mam problem coś mądrego napisać, mimo tego że totalnie mnie pochłonęła. To jedna z tych powieści, o których nie trzeba pisać, ale na pewno warto ją przeczytać i przeżyć.

Emma ma trzynaście lat, kiedy w internacie pojawia się jej babcia. Dziewczynka po stracie rodziców, którzy zginęli w wypadku, trafiła właśnie do internatu myśląc, że nie ma żadnej rodziny. Pojawienie się starszej kobiety nieco ją zaskoczyło, jednak ostatecznie Emma zdecydowała dać tej relacji szansę i wróciła z babcią do domu. I tak zaczęło się ich wzajemne poznawanie, próba odkrycia rodzinnych tajemnic, poznania własnej tożsamości i dojrzewanie dziewczynki, a wraz z tym procesem wszystkie problemy, pierwsze miłości i rozczarowania. Wszystko to w gęstej atmosferze postkomunistycznej rzeczywistości z pojawiającymi się duchami przeszłości, czasami dosłownie. To zaskakująca opowieść, które nie jest łatwa, jednak na pewno jest warta poznania.

Stos to historia pokazująca jak bardzo przeszłość odciska piętno na naszym życiu. O poszukiwaniu własnej tożsamości, próbie odkrywania rodzinnych tajemnic i duchach, które nie pozwalają o sobie zapomnieć. To opowieść w której jawa miesza się ze snem, prawda może mieć różne oblicza, a relacje czasami tworzone są w oparciu o bolesne doświadczenia. W Stosie zderzają się dwa różne pokolenia i wzajemnie próbują się zrozumieć. Na kartach tej powieści śledzimy często trudny proces dojrzewania. Pierwsze poważne uczucia, odrzucenie, zranienie, rozczarowanie. pierwsze miłości, próby poznawania emocji i zmiany, jakie się z tym wiążą. To wielowymiarowa pięknie napisana historia, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Czytajcie!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane