Strona głównaKsiążkiIdealne książki na jesienne wieczory

Ostatnio opublikowane

Idealne książki na jesienne wieczory

Wczoraj pojawił się post z nieidealnymi książkami na lato, a dzisiaj żeby zbytnie nie odstawać od trendów mam dla Was coś standardowego.

Jesień to świetny czas na długie wieczorne czytanie. Koc, herbata i książka. Zestaw, na który wiele z nas czeka i czas, który bardzo lubimy. Dzisiaj mam dla Was kilka książek, które dobrze wpasują się w taki klimatyczny wieczór.

Michael Herr – Depesze (2016)

Depesze to książka niełatwa. Uznawana za arcydzieło reportażu wojennego. Wymaga sporo czasu zwłaszcza przez formę narracji, która jest niejednorodna. O ile nie są to tradycyjne depesze wysyłane z wojny, to wspomnienia Herra przypominają krótkie i zwięzłe zapiski obrazujące całą brutalność i absurd wojenny.

https://www.nieprzeczytane.pl/Depesze,product986639.html

Anne B. Ragde – Saga rodziny Neshov t. 1-3 (2017)

Autorce udało się stworzyć gęsty, nieco mroczny klimat zupełnie różny od kojarzącej się ze Skandynawią filozofii hygge, która swego czasu naprawdę była modna. Bohaterowie Anny B. Ragde nie mają lekkiego życia, a sama autorka ich nie oszczędza. I chociaż czasami wydaje się, że wszystko jest na dobrej drodze, tak naprawdę nie możemy być tego pewni.

https://www.nieprzeczytane.pl/Ziemia-klamstw,product1003938.html

Małgorzata Sobieszczańska – Drugi koniec świata (2017)

Drugi koniec świata to jedna z tych historii, od których ciężko się oderwać. Pięknie napisana, poruszająca i wywołująca skrajne emocje. Autorka zawarła ogrom tragedii wielu pokoleń w historii jednej rodziny. Rodziny prostej, borykającej się z wieloma trudnościami. Rodziny naznaczonej przez bezwzględność wojny, której piętno odczuwają kolejne pokolenia. Ich losy umiejętnie zostały ze sobą powiązane i przedstawione na tle zmieniającej się, walczącej i umęczonej wojną Polski i Europy.

https://www.nieprzeczytane.pl/Drugi-koniec-swiata,product1014610.html

Anna Kamińska – Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz (2017)

Opowieść o życiu Wandy Rutkiewicz czyta się jednym tchem. Z jednej strony zazdroszczę tej kobiecie woli walki, hartu ducha i pasji, której była wierna do końca. Z drugiej strony mam przed oczami wizerunek kobiety, którą przerosły własne ambicje, i która czasami była smutna i samotna. Niewątpliwie Wanda Rutkiewicz to wielka postać, która zapisała się na kartach polskiego himalaizmu. Anna Kamińska pokazała, że potrafi pisać porywające biografie, od których trudno się oderwać.

https://www.nieprzeczytane.pl/Wanda.-Opowiesc-o-sile-zycia-i-smierci,product1009244.html

Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak, Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii (2017)

Szepty kamieni to książka na jeden wieczór, to równocześnie książka, do której można wracać i na nowo odkrywać zakamarki Islandii. Mimo że obraz Islandii, który wyłania się z ich opowieści nie zawsze jest bajkowy i piękny ma się ochotę na wybranie się tam i poczucia tego klimatu na własnej skórze.

https://www.nieprzeczytane.pl/Szepty-kamieni,product1005704.html

Jessie Burton – Muza (2016)

Muza to piękna opowieść o miłości, nienawiści, sztuce, rozczarowaniu i walce o swoje marzenia. Autorka sprawnie połączyła wszystkie wątki, a co więcej, niektóre rozwiązania naprawdę mnie zaskoczyły! Spędziłam kilka wieczorów poznając losy Odelle, którą polubiłam, i której kibicowałam. To mądra i zdolna kobieta, która nie do końca zna swoją wartość. Na szczęście jej pracodawczyni odkrywa jej talent i mobilizuje do pracy.

https://www.nieprzeczytane.pl/Muza,product981649.html

Richard Flanagan – Ścieżki Północy (2015)

Ścieżki Północy to opowieść o brutalności wojny, całkowitym zezwierzęceniu ludzi i momentach historii, które odcisnęły piętno na wielu pokoleniach. Podczas czytania przypomniał mi się Klasztor Zachara Prilepina, książka, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie i wzbudziła mnóstwo emocji. Atmosfera jest ciążka i gęsta przez co mamy wrażenie, że to niezwykle smutna i przytłaczająca powieść.

https://www.nieprzeczytane.pl/Sciezki-polnocy,product888858.html

Jakie książki polecacie na zbliżające się jesienne wieczory? 😉

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane