Strona głównaKsiążkiJanusz L. Wiśniewski, Dorota Wellman - Siedem lat później (2016)

Ostatnio opublikowane

Janusz L. Wiśniewski, Dorota Wellman – Siedem lat później (2016)

Dzisiaj zapraszam Was na recenzję w formie jakiej jeszcze nie było. Mam nadzieję, że się Wam spodoba. Powstała wspólnie z Paulą z Rude recenzuje. Przed Wami Rudy regał.

Rudy regał to recenzje w formie rozmowy. Czasami zdarza nam się z Paulą, że czytamy różne książki. Czasem też wiem, że nie sięgnę po książkę, którą czyta Paula i odwrotnie. Stąd pomysł na takie recenzje, gdzie jedna z nas przepyta drugą o książce, której nie czytała. Dzisiaj na pytania odpowiadałam ja. Dajcie znać czy podoba Wam się taka forma recenzji.

Zakładam sytuację hipotetyczną – nie wiem kim jest Dorota Wellman ani Janusz Wiśniewski i oczywiście nie czytałam poprzedniej ich publikacji. Myślisz, że mogłabym sięgnąć po Siedem lat później i bawić się przy niej równie dobrze, co Ty? Dlaczego?

Przyznam szczerze, że sama nie czytałam tej publikacji, ale po lekturze najnowszej rozmowy z chęcią nadrobię te braki. Nie oznacza to jednak, że trzeba najpierw przeczytać pierwszą część, by móc zapoznać się z drugą rozmową. Zapewne część wątków szerzej została omówiona w pierwszej części, ale myślę, że druga stanowi kompletną całość, którą spokojnie można przeczytać osobno. To nawet mogłoby być dla Ciebie ciekawą formą odkrywania autora i jego dokonań.

Więc mówisz, że zostałaś skutecznie zachęcona do przeczytania zapisu poprzedniej rozmowy – Arytmii uczuć. Masz w stosunku do niej jakieś konkretne oczekiwania?

Nie mam szczególnych oczekiwań, liczę na interesującą lekturę podobną jak w przypadku Siedem lat później.

Wiem już, że Siedem lat później całkowicie Cię pochłonęło. Co na to wpłynęło?

Na pewno lekkość, humor i dystans do siebie i otoczenia. W dodatku Janusz L. Wiśniewski to człowiek z olbrzymią wiedzą oraz dokładnie nakreślonym światopoglądem, czym chętnie się dzieli w rozmowie z Dorotą Wellman. Od razu czuć, że znają się długo i mogą ze sobą rozmawiać prawie o wszystkim.

Autorzy rozmawiają o wielu tematach – niektóre z nich wydają się całkiem poważne. Który wątek Ciebie najbardziej zaciekawił/zaintrygował?

Tak jak powiedziałaś w tej rozmowie poruszane są bardzo różne tematy. Są to kwestie  związane z polityką, sytuacją społeczno – gospodarczą zarówno w Polsce, Europie czy na świecie, dorobku pisarskim autora, jego wspomnieniach. Co bardzo mi się spodobało, Janusz L. Wiśniewski z szacunkiem odnosi się do swoich byłych partnerek i nie chce o nich rozmawiać, ma pewną swoją intymną sferę, której nie ujawnia i to jest fajne. Chyba najbardziej podobały mi się fragmenty dotyczące twórczości autora, krajów, w których ukazały się jego książki i tych, w których dopiero się ukażą.

W Siedem lat później pojawia się więcej informacji o Dorocie Wellman czy o Januszu Wiśniewskim? Kto zdradza więcej pikantnych szczegółów ze swojego życia?

Dorota Wellman jest osobą, która prowadzi rozmowę, więc siłą rzeczy w centrum uwagi znajduje się postać Janusza Wiśniewskiego. Pikantnych szczegółów tutaj nie znajdziesz, gdyż autor zachował je dla siebie, chroni swoją intymność. Ale za to można trochę dowiedzieć się o jego córkach, czy o miejscu, w którym kupił mieszkanie i planuje zamieszkać po powrocie do Polski.

Co najbardziej zapadło Ci w pamięć?

Może to zabrzmi zabawnie, ale zapamiętałam, że najbardziej popularną polską autorką w Niemczech jest Maria Nurowska. Poza tym mogę dodać, że ta rozmowa zapada w pamięć za sprawą swojej bezpośredniości. Dorota Wellman nie owija w bawełnę, nie ma dla niej tematów tabu przez to jest to niezwykle interesujące. Janusz L. Wiśniewski to fizyk z duszą romantyka, romantyk z umysłem ścisłowca, niezwykle fascynująca postać.

Czy ta rozmowa wydała Ci się autentyczna? Ja przy tego typu pozycjach obawiam się treści ociekających sztucznością…

Zupełnie nie miałam wrażenie żeby było w niej coś sztucznego czy nienaturalnego. W końcu rozmowa toczyła się między dwojgiem znajomych.

Czy z opisywanych przez autora przeżyć mogłaś wyciągnąć wnioski, dzięki którym mogłabyś wprowadzić zmiany w swoim życiu?

Raczej nie. Autor nie ma moralizatorskiego tonu, nie mówi jak żyć, co robić. Jedynie pod kątem sytuacji społeczno-gospodarczej czytelnik może skonfrontować swoje poglądy z punktem widzenia Janusza Wiśniewskiego i tym samym coś zmienić w swoim światopoglądzie.

Na koniec opisz proszę tę książkę w trzech słowach (dosłownie trzech!).

Opisanie tej książki w trzech słowach jest dosyć trudne, ale niech ci będzie. Mądra, zabawna, wciągająca. Na prawdę warta przeczytania.

siedem lat później

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane