Strona głównaKsiążkiKatarzyna Boni - Ganbare! Warsztaty umierania (2016)

Ostatnio opublikowane

Katarzyna Boni – Ganbare! Warsztaty umierania (2016)

Ganbare! oznacza trzymaj się, dasz sobie radę. Ale jak dać sobie radę, gdy tracisz cały dorobek życia a fale sięgające 20 metrów zabijają twoich najbliższych? Jak sobie dać radę, gdy nie możesz wrócić do tego co pozostało po twoim domu, bo wszystko jest napromieniowane?

Ganbare! Warsztaty umierania to reportaż kompletny, trudny i niejednoznaczny. To reportaż, w którym poza samą treścią istotna jest forma, gdyż właśnie poprzez taką a nie inną formę wyłapujemy z treści to co jest najbardziej istotne. Zlepki pojedynczych rozmów, pojedynczych historii składają się na całościowy obraz smutku i rozpaczy. Obraz jaki zastaniemy kilka lat po kataklizmie. Wreszcie to reportaż pokazujący, że z pewnymi wydarzeniami bardzo trudno jest się pogodzić i przejść z nimi do porządku dziennego.

Katarzyna Boni, jak na osobę, która nie zna języka poradziła sobie wyśmienicie w przekazaniu historii i emocji jakie jej towarzyszą. W swoim reportażu głos oddała osobom, które były uczestnikami i świadkami dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2011 roku. To właśnie wtedy mieszkańcy Japonii stracili wiarę w sens życia.  Po trzęsieniu ziemi z 11 marca 2011 roku, tsunami i katastrofie elektrowni jądrowej w Fukushimie ludzie zostali pozostawieni samym sobie. I chociaż setki tysięcy osób pomagało im po tych dramatycznych wydarzeniach to nie sposób jest poradzić sobie ze wspomnieniami. Oni umierają każdego ranka, gdy się budzą. Mieszkając w blaszanych kontenerach właściwie już nie mają nadziei na poprawę swojej sytuacji. I właśnie ten niewyobrażalny smutek i rozgoryczenie wysuwa się na pierwszy plan. Rozmówcy, którym autorka oddaje głos są różni. To kobiety, mężczyźni, młodzi i starzy. Próbujący zrozumieć i racjonalnie wytłumaczyć sobie działania rządu, przecież mieli być przygotowani, nic złego miało się nie wydarzyć. Inni są rozżaleni i wściekli, niektórzy nadal troskliwi i ciepli. Jeszcze innych prześladują duchy i zmory. Również te paranormalne zjawiska opisane w Warsztatach umierania stają się ich bohaterem. Nie można zapominać, że kult zmarłych już od wieków jest jednym z głównych filarów japońskiej tożsamości.

Kataklizm sam w sobie stanowił tylko preludium do prawdziwych tragedii z jakimi przyszło się zmierzyć mieszkańcom zalanych i skażonych terenów. Poza czysto materialnymi problemami ciągle walczą ze wspomnieniami, tęsknotą i bólem po stracie najbliższych. To walka, która prawdopodobnie nie ma końca. Wielu z nich nadal wyrusza na zalane tereny, by szukać ludzkich szczątek. Podczas tsunami życie straciło około 20 tysięcy ludzi, wielu z nich do tej pory nie odnaleziono. Czy w obliczu tych wydarzeń można zacząć normalnie żyć? Czy można się z tym pogodzić?

Obraz społeczeństwa po trzykrotnej tragedii jest wstrząsający. Duże wrażenie zrobiły na mnie tytułowe warsztaty umierania, która wzruszają i skłaniają do wielu refleksji. Całość historii dopełnia świetna okładka, nieco mroczna i przerażająca. Obraz morza przed burzą. Niepokojąca.

Ganbare! Warsztaty umierania obraz Japonii umęczonej, ale też fascynującej z całą jej mitologią, legendami, potrawami i obyczajami. Boni świetnie bawi się konwencją i formą proponując nam krótkie rozdziały, w których narratorami są różne osoby. Tym samym potrafi zaskoczyć czytelnika, ale też pokazuje swój potencjał i warsztat. To reportaż, po który można sięgać co jakiś czas i za każdym razem odkrywać coś nowego.

warsztaty

Za książkę dziękuję księgarni nieprzeczytane.pl

logoNP

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane