Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaJim Carrey oraz Dana Vachon, Wspomnienia i dezinformacja (2023)

Ostatnio opublikowane

Jim Carrey oraz Dana Vachon, Wspomnienia i dezinformacja (2023)

Jima Carreya chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To bardzo charakterystyczny i charyzmatyczny aktor, który właśnie wydał swoją biografię przy pomocy udziale Dana Vachona. Nie jest to jednak typowa biografia, a raczej pewnego rodzaju twór, w którym do samego końca nie wiadomo, co tak naprawdę jest faktem.

Zgodnie z definicją SJP dezinformacja to wprowadzenie kogoś w błąd przez podanie mylących lub fałszywych informacji, więc chyba nie muszę dodawać, co znajdziemy w biografii Carreya. To zbiór prawdziwych, ale też zupełnie wymyślonych faktów, co z jednej strony jest ciekawe i nietuzinkowe, a z drugiej nieco denerwujące. Część rzeczy sprawdzałam w sieci podczas lektury i wiele z nich udało się potwierdzić, a część na zawsze zostanie w sferze domysłów. Bo tak naprawdę to po części autobiograficzna powieść, podczas tworzenia której Carrey wraz z Vachonem na pewno dobrze się bawili.

Niemniej nie ulega wątpliwości, że aktor znany z takich filmów jak Maska, Ace Ventura, Głupi i głupszy, Jestem na tak, Zakochany bez pamięci czy Truman Show miał bardzo intensywne życie, często podszyte smutkiem i problemami z własnym ego, sławą i kwestiami przemijania. Jim Carrey przez lata borykał się z depresją, która odbierała mu chęć do życia, był oskarżony o przyczynienie się do śmierci swojej byłej dziewczyny, szukał swojego miejsca i nie do końca dał sobie pomóc. O tym też opowiada w swojej biografii. Robi to jednak w sposób nieco przerysowany, prześmiewczy, a w dodatku wplata wiele fikcyjnych wydarzeń, które zdają się być jedynie strumieniem jego świadomości bądź analizą stanu jego psychiki. Na kartach tej książki przewijają się znane postaci z kina jak chociażby Nicholas Cage, Sean Penn, czy Quentin Tarantino. Opowieść naszpikowana jest mnóstwem elementów fantastyki, stąd czasem nie sposób odróżnić ją od rzeczywistości. Bądźcie gotowi na sporą dawkę absurdu!

Sięgając po Wspomnienia i dezinformację nie nastawiajcie się na typową biografię, w której prym wiedzie podawanie faktów zazwyczaj w sposób chronologiczny. Carrey zabiera nas w dziwną i pokręconą podróż do swojego życia i nie ulega wątpliwości, że to ciekawe i zaskakujące doświadczenie. Jak się okazuje pod maską charakterystycznego uśmiechu skrywa się wiele dramatów, traum i bolesnych doświadczeń. Jim Carrey chce kochać i być kochanym, jednak nawet to nie do końca mu się udaje. Jego sława przeszkadza mu w normalnym życiu. I też o cenie tej sławy opowiada jego biografia. Nie będę ukrywać, że początkowo myślałam, że to jednak książka nie dla mnie, teraz z kolei mam wrażenie, że długo jej nie zapomnę. Bo miejscami tak po ludzku zwyczajnie szkoda mi jest tego faceta, chociaż na pozór wydaje się, że ma wszystko. Jego biografia pokazuje, że czasami najbardziej samotni jesteśmy wśród ludzi. Tylko zasadnicze pytanie brzmi ile z tego jest prawdą?

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane