Strona głównaKsiążkiKolory życia (2022)

Ostatnio opublikowane

Kolory życia (2022)

Kolory życia to zbiór opowiadań, które napisało osiem znanych polskich autorek. Każda z nich porusza różne tematy, a spoiwem, które je łączy jest zmiana, która jest nieuchronną częścią naszego życia.

Natasza Socha, Katarzyna Enerlich, Liliana Fabisińska, Magda Knedler, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Magda Stachula i Małgorzata Warda to autorki Kolorów życia. Autorki pokazują, że jedyną pewną rzeczą w naszej egzystencji jest zmiana, która jest możliwa nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że już zabrnęliśmy za daleko i nie ma odwrotu. Jedna z bohaterek przyznaje się do tego, że nie kocha swojej matki, inna po wypadku diametralnie zmienia swoje życie stając się lokalną dziwaczką. Niespełniona miłość i odtrącenie doprowadza do tragedii, a wygórowane ambicje jednej z matek rujnują życie młodej dziewczyny. Czwórka rodzeństwa, która nie potrafi się dogadać, jednak coś sprawia, że inaczej zaczynają patrzeć na wiele spraw. To tylko niektórzy bohaterowie tych opowiadań. To postacie z krwi i kości, które mają szansę stać się bliskie czytelnikowi, i w których zapewne nieraz ujrzymy siebie i swoje problemy.

Gdybym miała wskazać trzy opowiadania, które najbardziej do mnie przemówiły to byłaby to historia opisana przez Magdę Knedler, Agnieszkę Lingas-Łoniewską i Nataszę Sochę. Czytałam ten zbiór już jakiś czas temu, a nadal te opowieści siedzą mi w głowie. Wiele z tych opowiadań wywołuje masę przeróżnych emocji, pozwala zastanowić się nad życiem, i nad tym, co powinno być w nim istotne, by pewnego dnia na niektóre rzeczy nie było za późno.

Kolory życia to historie pełne barw, jednak często tych szarych i smutnych, niemniej niosą w sobie nutkę nadziei, która daje szansę na delikatne pojawienie się feerii kolorów. Jeśli lubicie opowiadania i pióro polskich autorek to jestem pewna, że znajdziecie w tych historiach wiele cennych rad, spróbujecie spojrzeć na niektóre swoje problemy z innej perspektywy oraz przewartościujecie wiele spraw. To mądre i życiowe opowieści o tym, co w życiu ważne.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane