Strona głównaKsiążkiMagdalena Genow, Bułgaria. Złoto i rakija (2019)

Ostatnio opublikowane

Magdalena Genow, Bułgaria. Złoto i rakija (2019)

Mgdalena Genow zabiera nas w malowniczą podróż do Bułgarii, kraju jej przodków. Opowiada o historii tego, kraju, zwyczajach, kuchni i o codziennym życiu Bułgarów. A wszystko to robi bardzo lekko i ciekawie.

Zacznę dosyć opacznie, bo od samego wydania tej książki. Lubię tę serię za staranność z jaką jest przygotowana. Wydawnictwo dba o detale, od okładki po drobne ornamenty, które zdobią początki rozdziałów. Do tego mnóstwo zdjęć, które urozmaicają lekturę. Wszystko utrzymane w pasującej kolorystyce i cieszące oko.

Ostatnio z tego cyklu Wydawnictwa Poznańskiego czytałam o dalekiej Laponii, w kolejce czkają Wyspy Owcze, jednak wcześniej sięgnęłam po Bułgarię autorstwa Mgdaleny Genow. Do tej pory ten kraj kojarzył mi się wyłącznie turystycznie tj. z Primorskiem, Złotymi Piaskami i kosmetykami różanymi przywożonymi w ramach pamiątek. Dzięki autorce możemy spojrzeć na Bułgarię w dużo szerszym kontekście. Poznajemy zarówno jej historię, jak i zwyczaje, tradycję, kuchnię. Oprócz tego autorka wplata w swoją opowieść rodzinne historie. Tym samym Bułgaria zaczyna się kojarzyć bardzo swojsko i domowo. Sposób w jaki została pokazana sprawia, że ma się ochotę tam wybrać i podążać śladami autorki, poznawać miejscowe zwyczaje i próbować lokalnej kuchni. Aczkolwiek nadal nie przekonuje mnie rakija 😉 Jak się okazuje Bułgarzy się nią delektują, nie mają zwyczaju przepijania tego trunku, co dla Polaków może wydawać się dziwne. I w tej książce znajdziemy wiele takich ciekawostek, które przybliżają nam zwyczajne życie Bułgarów i ich problemy oraz tego jakim są narodem. Czasem wystarczy zejść z utartych szlaków, by zasmakować prawdziwego klimatu danego miejsca.

Bułgaria. Złoto i rakija to sprawnie napisana, malownicza opowieść o Bułgarach, ich kulturze, historii, kuchni i tradycji. Autorka zawarła w tej opowieści wszystko co ważne, i co pozwala nam poznać bliżej ten kraj. Wyruszcie razem z nią w te podróż a nie pożałujecie!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane