Strona głównaKsiążkiMagdalena Knedler, Moje przyjaciółki z Ravensbrück (2019)

Ostatnio opublikowane

Magdalena Knedler, Moje przyjaciółki z Ravensbrück (2019)

Moje przyjaciółki z Ravensbrück to przejmująca historia o przyjaźni, woli przetrwania i koszmarze jaki ludzie zgotowali innym ludziom. Magdalena Knedler pisze niezwykle sugestywnie i w taki sposób, że od lektury trudno się oderwać a po jej zakończeniu ta historia jeszcze na długo zostaje w czytelniku.

Cztery przypadkowe kobiety, które połączyło jedno – obóz. Maria, Sabina, Bente i Helga na pozór są od siebie zupełnie różne, jednak to właśnie tam wywiązuje się między nimi specyficzny rodzaj relacji, przyjaźni, która wymyka się ramom. Kobiety próbują się odnaleźć w nowej rzeczywistości, poukładać rozsypany świat i przeżyć. Kiedy Ida Bereza, młoda obiecująca pisarka dostaje skrypt z tekstem Moich przyjaciółek z Ravensbrück nie wie, jak bardzo historie tych kobiet wpłyną na jej życie jak bardzo się z nimi zwiąże i ile poświęci, by poznać ich tożsamość. Magdalena Knedler kolejny raz pokazuje, że potrafi pisać o trudnych tematach z szacunkiem, rozwagą i wyczuciem. Bo jej opowieść nie jest delikatna, nie wygładza rzeczywistości i nie próbuje jej tłumaczyć. To surowa i czasem brutalna opowieść o tym co było, o niechlubnych kartach historii, o wydarzeniach, o których każdy chciałby zapomnieć, ale o których trzeba pamiętać.

Historie Marii, Sabiny, Bente i Helgi to fikcja, jednak do jej stworzenia autorka wykorzystała prawdziwe wydarzenia z życia byłych więźniarek. Widać ogrom pracy włożony w przygotowanie się do stworzenia tej opowieści. Moje przyjaciółki z Ravensbrück to poruszająca opowieść napisana z dbałością o detale i język, do czego przyzwyczaiła nad Knedler. Jedna z tych książek, która pozostaje w nas na długo. Czytajcie, bo naprawdę warto!


Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane