Strona głównaKsiążkiMark Galeotti, Wszystko jest wojną. Jak mocarstwa zrobiły z ciebie broń (2023)

Ostatnio opublikowane

Mark Galeotti, Wszystko jest wojną. Jak mocarstwa zrobiły z ciebie broń (2023)

Od czasu do czasu robię skok w bok w kwestii gatunku i sięgam po książki, które tłumaczą mi świat i uczą kolejnych nowych rzeczy, ale też dają nową perspektywę na wiele znanych mi kwestii. Właśnie taką książką jest Wszystko jest wojną.

Wypada zacząć od tego, że książka swoją premierę miała na miesiąc przed wydarzeniami w Ukrainie, którymi od ponad roku jesteśmy świadkami. O tym wspomina autor w Epilogu tłumacząc też, dlaczego Putin powinien przeczytać jego książkę i co by mu to dało. Generalnie Wszystko jest wojną pokazuje wojnę właśnie w znaczeniu nie takim jakim śledzimy, tylko wojnę bez użycia siły w tradycyjnym ujęciu. Jednak równie, a może nawet bardziej niebezpieczną. To wojna, w której także giną ludzie bądź mogą ginąć. To wojna szalenie niebezpieczna, która może rzutować na globalne wydarzenia, a która często odbywa się w białych rękawiczkach. Autor pokazuje jej wielowymiarowość, celowość oraz wszelkiego rodzaju powiązania prowadzonych wojen we współczesnym świecie.

Wszystko jest wojną. Jak mocarstwa zrobiły z ciebie broń to pozycja dla fanów polityki, władzy, zmian zachodzących we współczesnym świcie oraz wszystkich tych, którzy lubią wiedzieć i rozumieć wszelkie mechanizmy rządzące światem. Mark Galeotti opowiada o wojnie informacyjnej, dezinformacyjnej, gospodarczej, toczącej się w cyberprzestrzeni, geopolitycznej i wielu innych obszarach, w których niektóre mocarstwa mają zdecydowaną przewagę nad resztą. Skupia się głównie na działaniach Chin, Rosji, czy Stanów Zjednoczonych. Snuje prawdopodobne scenariusze, a także pokazuje ich realność. Opowiada też o wydarzeniach, które już się wydarzyły zarówno wieki temu, jak i współcześnie oraz dokładnie omawia mechanizmy działania osób, które w różny sposób chciały uzyskać założone cele. Nie zapomina także o roli jednostki, w tym nas, każdego z odbiorców wiadomości. Uczula czytelnika na rzetelne sprawdzanie źródeł oraz pokazuje, jak łatwo można manipulować daną wiedzą.

Wszystko jest wojną. Jak mocarstwa zrobiły z ciebie broń to bardzo ciekawa pozycja, z której czytelnik sporo może się dowiedzieć. Co więcej w każdym z rozdziałów podana jest dodatkowa literatura, więc każdy ciekawski danego tematu może go sobie zagłębić. Warto przeczytać i być wyczulonym na to co widzimy, słyszymy i uczyć się weryfikować pewne kwestie. To także książka ukazująca mechanizmy władzy, potęgę pieniądza, ale też bezkarność, niektórych jednostek. Warto!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane