Strona głównaKsiążkiNina Majewska-Brown, Miłość zostawiłam w getcie (2024)

Ostatnio opublikowane

Nina Majewska-Brown, Miłość zostawiłam w getcie (2024)

Miłość zostawiłam w getcie to kolejna książka, która nie jest objętościowo duża, ale niesie ze sobą wiele emocji.

Miłość zostawiłam w getcie to moja kolejna książka Niny Majewskiej-Brown, którą miałam okazję przeczytać. Muszę przyznać, że wydaje się niepozorna, a jestem pewna, że na długo ją zapamiętam. Dzisiaj opowiem Wam o niej w ramach mojej współpracy z Wydawnictwem Bellona.

Miriam Rubin ma pecha, bo urodziła się w żydowskiej rodzinie skazanej przez Niemców na zagładę. Zamknięta w getcie, cierpiąc głód, pozbawiona nadziei marzy tylko o odzyskaniu wolności. Poświęci wszystko, żeby uratować i wyprowadzić za mury bliskich.

Po aryjskiej stronie Jadwiga Roguska usiłuje pomóc przyjaciółce. Wynajmuje mieszkanie w kamienicy przy Żurawiej 28, gdzie od lat sama mieszka, zdobywa dokumenty i zapasy jedzenia, by pomóc Rubinom.

W niesienie pomocy angażuje się również jej maż, Jan, znany i ceniony lekarz, który ryzykując życie, nie opuszcza swoich żydowskich pacjentów, leczy ich w getcie, dokarmia i pociesza. To właśnie on wyprowadza z getta Miriam, by w kolejnych dniach wrócić po jej rodziców.

I gdy wszystko wskazuje na to, ze plan ma szanse powodzenia i ze niebawem uda się ocalić kilkuosobowa żydowska rodzinę, 19 kwietnia 1943 roku w getcie wybucha powstanie.

Zrozpaczona Miriam, która jako pierwsza znalazła po tej lepszej stronie Warszawy, przeżywa niewypowiedziany koszmar. Getto na jej oczach jest niszczone i palone kamienica po kamienicy, ulica po ulicy. Bezradna, zdesperowana patrzy na łunę ognia, mając świadomość, ze tuz obok, ukryci w piwnicy, jej bliscy właśnie umierają.

Miłość zostawiłam w getcie to poruszająca i pełna bólu opowieść, w której emocje potęguje dosyć surowa, miejscami wręcz reportażowa narracja. To historia tym bardziej bolesna, gdyż oparta na prawdziwych wydarzeniach. Historia przyjaźni, którą oddzielił mur getta, ale która ciągle trwała. Próba ratunku, która brutalnie została przerwana przez wybuch powstania w getcie. Pełna emocji, wzruszająca i pokazująca, że wojna zawsze jest najgorszym rozwiązaniem. Najnowsza powieść Niny Majewskiej-Brown opowiada także o woli życia, próbach walki o wolność i ambicji, by nie czekać bezczynnie co przyniesie przyszłość. Krótka, ale niezwykle treściwa historia, która zapada w pamięć. Polecam!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane