Strona głównaKsiążkiPam Jenoff, Kobieta z niebieską gwiazdą (2023)

Ostatnio opublikowane

Pam Jenoff, Kobieta z niebieską gwiazdą (2023)

Nie sądziłam, że zakończenie książki z tego gatunku jest w stanie mnie tak zaskoczyć. Kobieta z niebieską gwiazdą to jedna z tych powieści, które musicie przeczytać!

Kobieta z niebieską gwiazdą zaliczana jest do literatury pięknej i tak naprawdę po tej kategorii nie spodziewam się szokujących zaskoczeń, a jednak Pam Jenoff się to udało i totalnie mnie zaskoczyła tym, jak potoczyła się jej opowieść. Na wstępie warto też nadmienić, że ta historia inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, więc poruszyła mnie tym bardziej niż zazwyczaj fikcja literacka. Z tego co sprawdziłam całkiem sporo książek autorki ukazało się na naszym rynku, więc chętnie przeczytam jeszcze inne powieści jej autorstwa. I w zapowiedziach Wydawnictwa Świat Książki moją uwagę zwróciła książka Grand Central. Historie o wojnie i miłości, która jest antologią, a w której znajdziemy teksy właśnie Jenoff, ale też na przykład Kristin Hannah, którą uwielbiam, więc już wypatruję premiery! A wracając do Kobiety z niebieską gwiazdą to opowiem Wam o tej książce w ramach współpracy reklamowej z Wydawnictwem Świat Książki.

Sadie i Ella. Dwie młode dziewczyny, które dzieli wszystko, a łączy wyjątkowa przyjaźń. Sadie po tym, jak Niemcy zlikwidowali krakowskie getto wraz z rodzicami ucieka do kanałów, by tam spróbować przeżyć. Z kolei Ella mieszka z macochą, która otwarcie współpracuje z nazistami. Gdy pewnego dnia dostrzega Sadie w kanale jest w szoku, jednak nawiązują kontakt, a z czasem stają się przyjaciółkami. Od tego momentu wszystkie decyzje, jakie podejmie Ella mogą zaważyć na życiu dziewczyny, jej rodziny i innych osób, które także ukrywają się w kanałach.

Kobieta z niebieską gwiazdą to jedna z tych historii, o której na pewno długo nie zapomnę! Dawno żadna książka tak mnie nie zaskoczyła swoim zakończeniem. Kiedy moje serce pękło podczas lektury, kiedy już polały się łzy autorka zastosowała sprytny manewr fabularny, jednak oczywiste jest, że nie mogę nic Wam zdradzić. Koniecznie musicie poznać tę opowieść. To smutna i poruszająca historia o pięknej przyjaźni, która zrodziła się przypadkiem. O okrucieństwie wojny, walce o przetrwanie i o tym, że czasami warto docenić najmniejsze rzeczy w życiu, jak promienie słońca, czy świeże powietrze. Pam Jenoff pokazuje smutny obraz wojennych wydarzeń, ukrywania się i próby życia w kanałach. To też historia miłości, która czasem rodzi się powoli, a którą musimy dostrzec. Wstrząsnęła mną ta lektura zwłaszcza, że jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. Czytajcie!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane