Strona głównaKsiążkiReportażPaweł Kapusta, Pandemia. Raport z linii frontu (2020)

Ostatnio opublikowane

Paweł Kapusta, Pandemia. Raport z linii frontu (2020)

Pandemia nadal trwa, do tej pory unikałam książek związanych z tą tematyką, gdyż uważałam, że za mało jeszcze wiemy, by móc się o koronawirusie wypowiadać. Dla Pawła Kapusty zrobiłam wyjątek, gdyż jego Agonia i Gad to były mocne i dobre reportaże.

I jak się okazuje nie zawiodłam się. Bo Pandemia. Raport z frontu to nie jest opowieść o wirusie, a o ludziach. Ludziach, którym z dnia na dzień przyszło się mierzyć z czymś nieznanym, bez sprzętu, procedur, za to z wielkim strachem i w ciągłym niebezpieczeństwie. W jego najnowszej książce znajdziemy raporty, które opowiadają o zaistniałej sytuacje przedstawione z perspektywy zwykłych ludzi tj. ratowników medycznych, pielęgniarek, pracowników hospicjum i domów opieki, pracowników zakładów pogrzebowych, pracowników sklepów czy właścicieli, którym z dnia na dzień groziło widmo bankructwa. Ludzi, którzy każdego dnia mierzyli się z wieloma przeciwnościami, byli wystawiani na publiczny lincz, mimo tego, że tak naprawdę byli i nadal są na pierwszej linii.

Pandemia. Raport z frontu to reportaż pokazujący bezradność, rozgoryczenie i strach. To pozycja, która uzmysławia, że czasem jesteśmy na uprzywilejowanej pozycji nawet wtedy, kiedy rząd zamyka nas w domu. Kilka razy opowieści tych osób mnie mocno poruszyły, wzruszyły i chyba o to chodzi w takich reportażach, żeby wzbudzały emocje.

Poza tym sam autor zachorował na tego wirusa, więc z pierwszej ręki możemy się dowiedzieć, jak wyglądają procedury z tym związane i jak to wszystko wygląda. Niestety na pierwszy rzut oka wyłania się chaos, brak procedur i dezorganizacja. Szkoda, że tylko były Minister zdrowia Łukasz Szumowski twardzi, że jesteśmy świetnie przygotowani, a on nie ma sobie nic do zarzucenia. Poza tym przeczytacie w Pandemii, wywiady także ze znanymi lekarzami i ekonomistami, którzy bardziej trzeźwo i radykalnie patrzą na sytuację w jakiej się znaleźliśmy.

Pandemia. Raport z frontu to obraz tego, co wiemy o pandemii do tej pory. Nie jest to obraz kompletny a jedynie fragmentaryczny, niemniej i tak warto się z nim zapoznać, warto spróbować postawić się na miejscu osób, które się wypowiadają opowiadając o swojej codziennej walce z wirusem. Może wtedy przestaniemy bagatelizować zagrożenie, w jakim się znaleźliśmy. Chociaż zrozumiałe są bunt, rozgoryczenie i niechęć, kiedy patrzymy, co się dzieje wokół i jakie decyzje są podejmowane. Jedno jest pewne. Wirus jest, a my musimy dzień w dzień dbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo osób, które narażają się każdego dnia. Warto przeczytać i wyciągnąć własne wnioski. Polecam!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane