Decyzja to chyba jedna z bardziej brutalnych, bezkompromisowych i ciężkich książek, jakie czytałam w ostatnim czasie. I zdaję sobie sprawę, że nie jest to pozycja dla każdego niemniej na pewno warto zwrócić na nią uwagę.
Po Niewinnych ofiarach wybrałam sobie do czytania Decyzję. I nie sądziłam, że trafię na jeszcze mocniejszą pozycję. Niemniej przeczytałam najnowszą książkę Kościelnego i jestem pewna, że jeszcze długo będą o niej myślała. Autor porusza bardzo ważny temat przemocy w rodzinie i robi to dosadnie, celnie i mocno. Nie przebiera w słowach, nie bawi się w ładną słowną otoczką. Wali czytelnika między oczy już od pierwszych storn. Można by pomyśleć, że jeśli na samym początku wiemy co się stało to nie ma sensu tak prowadzić fabuły. Jednak Kościelny pokazuje, że każdy skutek ma swoją przyczynę i poprzez retrospekcje opowiada nam tę historię. Historię smutną, przygnębiającą, życiową i potrzebną.
We Wrocławiu znaleziono zwłoki noworodka na śmietniku. Wygląda na to, że noworodek został zabity. Czy zrobiła to jego matka, a może ojciec? I kto podrzucił małe ciałko na śmietnik? To starają się ustalić policjanci z komendy wojewódzkiej, którzy zajmują się śledztwem. Dowodzi im Kosowski nazywany Kosą. Okazuje się, że równocześnie jeden z policjantów jest zamieszany w aferę łapówkową i ma powiązania ze światem przestępczym. Pojawiają się różne tropy, inne sprawy do rozwiązania, jednak priorytetem jest ustalenie, dlaczego nowonarodzone dziecko nie żyje i znalazło się na śmietniku. I chociaż czytelnik od samego początku wie co się stało to i tak totalnie wsiąka w policyjny świat i śledzi ich poczynania.
Zdaję sobie sprawę, że Decyzja nie jest książką dla każdego. Autor nie wygładza w niej rzeczywistości, nie koloruje na siłę smutnych wydarzeń. To brutalna, miejscami wulgarna, bezkompromisowa i mocna książka, która pokazuje różnego rodzaju patologie takimi jakimi są. Przemoc psychiczna i fizyczna, gwałt w małżeństwie, alkoholizm i wiele innych kwestii. Decyzja raz podjęta, po której nie ma odwrotu i potworne wyrzuty sumienia, czy można było temu zapobiec. To powieść, która jest głosem tych, którzy boją się i nie potrafią krzyczeć. O kobietach zamkniętych w domach wraz ze swoimi oprawcami, o tym, że nie mogą odejść, bo ślubowały i co ludzie powiedzą. O tym, że musimy reagować na przemoc, a nie udawać, że nic nie widzimy. To też sprawnie napisany i poprowadzony kryminał z wartką akcją, mnóstwem wątków, zwrotami akcji. Mimo kalibru tematycznego Decyzję czyta się dobrze i wsiąka się w jej świat.
Kupując książkę też można pomóc, gdyż w 2022 roku od każdego sprzedanego egzemplarza 1 zł zostanie przekazane na działalność Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia Instytutu Psychologii Zdrowia.