Strona głównaKsiążkiSue Smethurts, Ku wolności (2021)

Ostatnio opublikowane

Sue Smethurts, Ku wolności (2021)

Chętnie sięgam po książki, które opierają się na prawdziwych wydarzeniach, jednak muszę przyznać, że Ku wolności to nieco smutna i przygnębiająca lektura, mimo że z motywem, który z założenia powinien bawić ludzi.

Mowa tutaj o cyrku, bo to właśnie wokół niego koncentrowało się życie Kubusia Horowitza, męża Mindli i głównego bohatera książki Ku wolności autorstwa Sue Smethhurts. Mężczyzna był artystą występującym w słynnym Cyrku Braci Staniewskich. Historię życia tej niezwykłej pary odtworzyła wspomniana Sue Smethurts, która prywatnie jest żoną wnuka Kubusia i Mindli. Sue postarała się i z wrodzoną delikatnością, szczerością i dokładnością opowiedziała tę niełatwą historię, która pokazuje siłę miłości, walkę o małżeństwo oraz pokonanie szeregu przeszkód, by poradzić sobie z traumą wojennych wydarzeń i w końcu znaleźć swoje miejsce na świecie. To wielowarstwowa opowieść pokazuje jaką drogę przebyła Mindla, by odnaleźć swojego męża, który był poza Warszawą w momencie, gdy wybuchła wojna. Kobieta trafia do rosyjskiego aresztu, a ich syn do sierocińca. I tylko myśl, by odnaleźć zarówno męża, jak i swoje dziecko daje jej siłę, by pokonać wszelkie przeszkody. W tym samym czasie Kubuś wraca do Warszawy i dowiaduje się, że jego żona wyjechała i… postanawia wyruszyć i ją odnaleźć. I wydaje się to dosyć nieprawdopodobna historia, ale jak się okazuje wydarzyła się naprawdę, co tylko jest niezbitym dowodem, że prawdziwa miłość jest w stanie znieść wiele. Ale co dzieje się, jeśli znajdzie się u kresu? Czy historia Kubusia i Mindli mogła liczyć na szczęśliwe zakończenie? O tym dowiecie się czytając Ku wolności, a je mogę Wam tylko powiedzieć, że to naprawdę piękna i poruszająca historia.

Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu to jedna z tych książek, która powstała, by pamiętać. By pamiętać o tych, którzy oddali życie podczas wojny, o tych, którzy zostali rozdzieleni ze swoimi najbliższymi, o tych, których nie udało się odnaleźć. To swoiste świadectwo miłości, walki, uporu i zderzenia ze wszystkimi przeciwnościami losu i wrogiem, który na pozór był o wiele silniejszy. Z jednej strony Ku wolności to historia rodzinna spisana, by mogły się o niej dowiedzieć następne pokolenia, a z drugiej wyjątkowe świadectwo drogi, jaką musieli przebyć Mindla z Kubusiem. To dosyć specyficzny rodzaj powieści drogi. Bo zarówno Mindla, jak i Kubuś wiele przeszli, doświadczyli wielkiego zła będąc de facto cały czas w drodze. I chociaż ich życie początkowo było sielanką, tak brutalna wojna na zawsze zmieniła ich życie.

Trzeba wyczucia, taktu i niezwykłej empatii, by w tak piękny sposób pisać o tak bolesnych i traumatycznych wydarzeniach. Jak się okazuje Sue Smethurst ma wszystkie te cechy, gdyż stworzyła poruszającą historię. I chociaż na początku pisałam, że jest ona smutna i przygnębiająca, bo jak inaczej można mówić o wojennych traumach, to w gruncie rzeczy niesie ze sobą nadzieję i jasne momenty. Niewyobrażalne przez co przeszli bohaterowie tej książki i mówi się, że prawdziwa miłość może góry przenosić. Wygląda na to, że ich miłość mogła o wiele więcej. To jedna z tych historii, która na długo ze mną zostanie. Koniecznie zwróćcie na nią uwagę!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane