Strona głównaKsiążkiW 80 książek dookoła świata #5 i #6: Urugwaj, Stany Zjednoczone

Ostatnio opublikowane

W 80 książek dookoła świata #5 i #6: Urugwaj, Stany Zjednoczone

W ramach nadrabiania podróży literackiej spędziłam weekend w Urugwaju, a to wszystko za sprawą Horacio Quiroga  i jego zbioru opowiadań zatytułowanych Biała zapaść. Później przeniosłam się do XIX wieku i odwiedziłam Stany Zjednoczone.

Urugwaj, Horacio Quiroga – Biała zapaść

Biała zapaść to poza tytułem całego zbioru także tytuł jednego z opowiadań opowiadającym o człowieku, który doświadczył czegoś w rodzaju śmierci klinicznej. I pokazuje dosyć oryginalne podejście do tematu. Inne opowiadania skupiają się na miłości, poświęceniu, władzy, patriotyzmie czy poszukiwaniu sensu życia. Co ciekawe bohaterami kilku z nich są zwierzęta, które zyskują ludzkie cechy. Tym samym autor zatarł granice pomiędzy człowiekiem, a zwierzęciem pokazując to między innymi w opowiadaniu Ojczyzna. Biała zapaść to zbiór historii czasami bardzo prostych, jednak zwracających uwagę na istotne kwestie i problemy, które mimo upływu lat nadal nam towarzysza. Uniwersalne przesłania sprawiają, że są one nadal aktualne.

Stany Zjednoczone, Sue Monk Kidd Czarne skrzydła

Nie wiem dlaczego tak późno sięgnęłam po tę książkę. To poruszająca i smutna historia opowiadająca o losach Szelmy, niewolnicy i jej pani, Sarze. Obie kobiety stają się sobie bliskie, jednak los bywa okrutny. Czarne skrzydła to historia o podłości człowieka, o czasach niewolnictwa i nieludzkim traktowaniu czarnoskórych. Jeśli pamiętacie mój tekst o Księdze nocnych kobiet, to wiecie, że zawsze takie opowieści na mnie mocno wpływają. Czarne skrzydła to jedna z tych książek, które czyta się jednym tchem, która zmusza do refleksji, która miejscami sprawia ból. Bo normalny człowiek nie jest w stanie zrozumieć systemu niewolnictwa, tego, że ktoś mógł się uważać za lepszego, że mógł w taki bezduszny sposób traktować drugiego człowieka. Całość pokazana jest z dwóch perspektyw. Raz narratorem jest Szelma, a raz Sara. Ich opowieści się uzupełniają a czytelnik dzięki temu dostaje spojrzenie z dwóch różnych punktów widzenia. Warto wspomnieć, że Czarne skrzydła to opowieść oparta na faktach, jednak w sposób bardzo luźny. Nie jest to zatem powieść historyczna, czy biografia. Niemniej to wartościowa pozycja, którą naprawdę warto przeczytać.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane