Strona głównaKsiążkiAleksandra Chmielewska, Niewypowiedziane (2023)

Ostatnio opublikowane

Aleksandra Chmielewska, Niewypowiedziane (2023)

Niewypowiedziane to szczera, bezkompromisowa i poruszająca opowieść o chorobie, jaką jest depresja i walką, a raczej podejmowanymi próbami walki z nią i jej skutkami.

Depresja jako choroba często jest bagatelizowana, gdyż de facto nie ma żadnych fizycznych objawów. Jednak jest to bardzo poważna choroba, która nieleczona może doprowadzić do tragedii. Aleksandra Chmielewska w swojej książce, która jest oparta na faktach opowiada o młodej dziewczynie, której przyszło się zmierzyć z tą chorobą i o jej codziennej walce o siebie i własne życie. Walce, którą niejednokrotnie przegrywała, by ostatecznie spróbować raz jeszcze zawalczyć o siebie, co wymagało nie lada odwagi.

Niewypowiedziane to opowieść o życiu z traumą wyniesioną z dzieciństwa, historia o podróży w głąb siebie, by poznać i zrozumieć mechanizmy rządzące ludzką psychiką. To próba konfrontacji z własnymi słabościami, demonami i próba walki z nimi. Niejednokrotnie okupiona łzami, strachem i niewypowiedzianymi prośbami o pomoc. Niemym krzykiem, który rozdziera nas od środka. To nie jest łatwa lektura, ale jest bardzo wartościowa i potrzebna. Zarówno tym wszystkim, którzy zmagają się z tą chorobą, jak i ludziom z ich otoczenia. A może zwłaszcza im, gdyż podczas lektury poznają podstępność tej choroby i zrozumieją mechanizmy jej działania, a przynajmniej nieco się z nimi oswoją. Czasem to co dla nas może wydawać się absurdalne dla osoby chorującej na depresję jest czymś nie do wytrzymania i nie do pokonania. I mimo że sama nie chorowałam na tę chorobę to miałam z nią dosyć bliski kontakt i wiele mnie to nauczyło. To, że czegoś nie widać wcale nie oznacza, że tego nie ma.

Niewypowiedziane to smutna i przejmująca książka, jednak dająca cień nadziei. Jedna z pozycji, które warto przeczytać, by lepiej zrozumieć chorobę, jaką jest depresja i spojrzeć na nią poważnie, a nie jako wyimaginowane problemy wielu ludzi. A kto wie, może właśnie ta książka pozwoli Wam popatrzeć też w głąb samych siebie i lepiej zrozumieć?

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane