Strona głównaKsiążkiAnna J. Dudek, Znikając. Reportaże o matkach (2023)

Ostatnio opublikowane

Anna J. Dudek, Znikając. Reportaże o matkach (2023)

Nie jest łatwo być kobietą w naszym kraju, a już w ogóle nie jest łatwo być matką. Ale generalnie bycie matką łatwe nie jest chyba w żadnym kraju. Anna J. Dudek w swoim zbiorze reportaży opowiedziała historie wielu matek. Historie, które na długo ze mną zostaną.

Jestem pewna, że na długo nie zapomnę tych matek, które spotkałam w książce Znikając. Reportaże o matkach. Pewnie dlatego, że sama jestem matką od niemalże 2,5 roku. Bycie matką to piękne doświadczenie, jednak niejednokrotnie okupione łzami, bezsilnością i strachem. To zadanie, które dostaje się do wykonania, na które samej się decyduje lub nie, a do którego nikt nas nie jest w stanie przygotować. Czytając miałam łzy w oczach, zdarzało mi się utożsamiać z bohaterkami. Też mam chwile zwątpienia, też płaczę w poduszkę w nocy, kiedy nie mam już siły, ale też potrafię się cieszyć z bycia mamą. Niektóre z kobiet tego nie mają, nie potrafią, czy nie chcą.

Anna J. Dudek spotkała się z wieloma kobietami i opisała ich historię. Poznajmy losy kobiet, które wychowują dzieci zdrowe, jednak niekoniecznie chciane. Jak i te wyczekane, jednak z niepełnosprawnościami. Opowiada o tych kobietach, które pragną być matkami, jednak nie mogą i o tych, które zupełnie tego nie chciały, a są. O walce z systemem, o uprzedmiotowieniu kobiet, o dyskryminacji, poniżaniu i złym traktowaniu na porodówkach. To historie jakich pełno. O matkach, które po urodzeniu dziecka w przestrzeni publicznej stają się niewidzialne, a czasem wręcz niewygodne. I o tym, że czasami pozostawione same sobie nie potrafią unieść ciężaru macierzyństwa. To historie o tym, że będąc matką musisz się stale uśmiechać, bo masz tak wiele. Nie możesz narzekać, masz być zadbana, a twoje dziecko zadowolone. A przynajmniej takie są nierealne oczekiwania względem matek. Poruszyła mnie ta książka totalnie! To ważny i potrzebny temat, by nie umniejszać roli matki w społeczeństwie, ale też pokazywać macierzyństwo takie jakim jest. Nie w landrynkowej otoczce kolorowych zdjęć na Instagramie, a często z nieumytymi włosami, poplamionym dresem, podkrążonymi oczami i chęcią, by wróciło życie sprzed dzieci.

Znikając. reportaże o matkach to zbiór historii matek, które borykają się z różnymi problemami. To świadectwa tego, że macierzyństwo niesie ze sobą też wiele trudnych i smutnych momentów. To obraz tego jak system przytłacza i ogranicza matki chociażby w powrocie do pracy. Dużo tutaj jest poruszanych ważnych i potrzebnych tematów. To niekoloryzowany obraz macierzyństwa, w którym kobiety często zostają same. Polecam!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane