Strona głównaKsiążkiKryminałIzabela Janiszewska, Amok (2021)

Ostatnio opublikowane

Izabela Janiszewska, Amok (2021)

Amok to ostatni, trzeci tom serii kryminalnej autorstwa Izabeli Janiszewskiej. To kolejna książka, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony a finał sprawia, że ma się ochotę na więcej!

Są książki, których nie da się streścić w kilku zdaniach nie zdradzając zbyt wiele. Są książki, od których trudno się oderwać. Z pędzącą akcją, gęstą atmosferą i bohaterami, którym kibicuje się od samego początku. I dla mnie taką książką był właśnie Amok, a mówiąc dokładniej cała trylogia Janiszewskiej. Czytając Wrzask i Histerię byłam niezwykle ciekawa jak potoczą się losy bohaterów w finałowym tomie. I cóż… Trochę pękło mi serce, jednak dlaczego tak się stało przekonacie się sięgając po te książki, a gwarantuję, że warto!

W ostatniej części Bruno Wilczyński zostaje wplątany w grę, której zasad nie zna. Kiedy znika jego koleżanka z pracy policjant postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć narażając nawet swoje dobre imię i reputację. Nie jest mu łatwo, gdyż okazuje się, że jego przeciwnik jest zawsze o krok przed nim. Z kolei dziennikarka Larysa Luboń mierzy się z rozwiązaniem zagadki tajemniczej śmierci Lady Di, która umarła na Dworcu Centralnym. Wszystko wskazuje na to, że ta śmierć ma związek z rodziną Hallerów. Kobieta postanawia przyjrzeć im się z bliska i pod przykrywką tworzenia materiałów do gazety umawia się z każdym członkiem rodziny na wywiad. Kolejny raz ryzykuje, gdyż jak się okazuje część rodziny nie ma skrupułów, by ukrywać swoje tajemnice.

To jedynie zarys fabuły, gdyż autorce udało się napisać wielowątkową serię kryminalną, w której każde wydarzenie ma znaczenie i krok po kroku prowadzi nas do rozwiązania. A finał? Odważny i bezkompromisowy! Zupełne zaskoczenie. Powiem więcej. Jeśli myślicie, że kryminał nie jest w stanie Was wzruszyć to myślę, że autorce się to uda, a przynajmniej mnie wzruszyła.

Amok to nasiąknięta emocjami opowieść o szaleństwie, rozpaczy, przemocy, tajemnicach, manipulacjach i tym, że człowiek jest w stanie poświęcić wszystko w imię prawdy. Janiszewska pokazuje do czego zdolny jest człowiek w akcie zemsty. To jak przeszłość determinuje nasze życiowe wybory i jak raz podjęte decyzje wpływają na naszą przyszłość. Z drugiej strony Bruno i Larysa to przykład dwójki pogubionych osób, którym ciężko jest zaufać i wejść w nową relację, ale bez obaw Amok to rasowy kryminał i nawet ten wątek relacji policjanta i dziennikarki nie stanowi lukrowej, miłosnej laurki.

Wartka akcja, ciężka atmosfera, kłębowisko skrajnych emocji i charyzmatyczni bohaterowie to główne atuty trylogii Janiszewskiej. Jeśli jeszcze nie czytaliście to polecam! A ja niecierpliwie czekam na nową książkę autorki i jestem pewna, że kolejny raz się nie zawiodę.

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane