Strona głównaKsiążkiBiografie, wspomnieniaJoanna Pogorzelska, Wiecznie młodzi (2020)

Ostatnio opublikowane

Joanna Pogorzelska, Wiecznie młodzi (2020)

Przypuszczalnie obecnie jestem w takim wieku, że nie poświęcam aż tak dużo czasu na to, aby zastanowić się jak będzie wyglądać moja starość. Niemniej po przeczytaniu rozmów zawartych w Wiecznie młodych mam nadzieję, że będzie ona chociaż po części taka jak rozmówcy Joanny Pogorzelskiej.

Wiecznie młodzi, czyli pokolenie mocy to zbiór rozmów jakie przeprowadziła Joanna Pogorzelska z pokoleniem tzw. silver power, osób które mówią wprost: Starość? Jaka starość! Ja dopiero zaczynam żyć!

Do rozmowy Joanna Pogorzelska zaprosiła osoby pochodzące z różnych światów. I tak możemy przeczytać wywiad z Jerzym Górskim – sportowcem, mistrzem świata w triathlonie, który sięgnął dna uzależnienia od narkotyków, by potem dostać się na sportowy szczyt, Pawłem Łozińskim – wybitnym reżyserem filmów dokumentalnych, Beatą Borucką – pisarką, blogerką, założycielka strony Mądre Babcie czy doktorem Markiem Bachańskim – neurologiem, który jako pierwszy leczył polskie dzieci konopiami medycznymi, za co stracił pracę w Centrum Zdrowia Dziecka. Jest też Krzysztof Skiba, performer, frontmen zespołu Big Cyc, który uważa, że „w tym wieku nic się kończy, a fantazja zwycięży kiełbasę”. Rozmówców łączy jedno, nieustanna chęć życia, działania i odłożenia starości w kąt.

To niezwykle inspirujące i niezwykłe rozmowy, które pokazują, że metryka to tylko nic nieznaczące liczby, które w żaden sposób nas nie definiują. W każdym wieku można nadal być aktywnym, mieć swoje pasje, kochać, poznawać i być otwartym na świat. Bardzo podoba mi się podejście tych osób i jest bliskie moim poglądom, zważywszy na fakt, że teraz wielu młodych ludzi ma dusze staruszków i są znudzeni życiem. A przecież ono ma nam tyle do zaoferowania!

Wiecznie młodzi to zbiór rozmów, które podnoszą na duchu, pokazują, że życie może być barwne niezależnie od tego na jakim etapie jesteśmy i ile mamy lat, wystarczy odrobina chęci i otwartości. Bardzo podoba mi się idea Uniwersytetów Trzeciego Wieku, czy wszelkiego rodzaju kluby emeryckie. Mam nadzieję, że jak dożyję takich lat będę mogła sama przyłączyć się do takich inicjatyw. Rozmowy jakie przeprowadziła Joanna Pogorzelska dodają motywacji, pokazują wielobarwny świat i uczą, że wraz z wiekiem wiele może się zdarzyć i że kolejna świeczka na torcie nie przekreśla nas, jako ludzi, a wręcz przeciwnie daje inne, czasem lepsze możliwości. To świetne rozmowy, które można przeczytać niezelżenie od tego na jakim etapie życia się znajdujemy i ile lat mamy. Polecam!

Marta Mrowiec
Marta Mrowiec
Czyta, pisze, biega, chodzi po górach, ogląda mecze i słucha rapu. Nietypowo typowa kobieta.

Komentarze

Najczęściej czytane